Twój e-mail:Archiwum

Przeglądaj wg rocznika :

Wakacyjny numer Różańca

Różaniec nr 07/800 2019

Wakacyjny numer Różańca

Drodzy Czytelnicy!

Kiedy zacząłem wpisywać w wyszukiwarkę internetową temat numeru „na wakacje z…”, wyskoczyły mi od razu podpowiedzi: z psem, niemowlakiem, biurem podróży, z rocznym dzieckiem. Ale kiedy dokończyłem pisać: „… z Jezusem”, nie było już ani jednej podpowiedzi. A przecież dane pokazują wyraźnie, że co roku w czasie wakacji to Kościół katolicki staje się gigantycznym biurem podróży. Jest największym organizatorem letniego wypoczynku dla setek tysięcy dzieci i młodzieży.
Wszędzie, gdziekolwiek bywałem podczas wakacji – w górach, nad morzem, nad jeziorami, mogłem spotkać wiele grup dzieci i młodzieży, ale i dorosłych – z siostrą zakonną lub z księdzem. A co można powiedzieć o kilku czy nawet kilkunastu dniach „rekolekcji w drodze” podczas pieszej pielgrzymki na Jasną Górę? To niesamowite, że tylu ludzi pragnie czas wakacji spędzić z Jezusem, mimo pełnego wachlarza propozycji biur podróży, które oferują odwiedzenie ciekawych miejsc w Polsce i za granicą, za którymi stoi masa atrakcji. Oni wręcz nie wyobrażają sobie, aby mogło być inaczej! I to jest piękne świadectwo wiary, którego potrzebuje współczesny człowiek. Bo, niestety, często bywa i tak, że wyrywając się z domu, uciekając od pracy, wielu szuka okazji do tego, aby się dosłownie „wyszaleć”, „odreagować”. I zazwyczaj wtedy taka osoba wraca z wymarzonych wakacji jeszcze bardziej zmęczona, pogruchotana duchowo.
Nie możemy także zapominać o tym, że wiele rodzin z wielkich miast wyjeżdża razem z dziećmi na wakacje do dziadków na wieś. I tu mają okazję przez tydzień czy dwa nie tylko oddychać świeżym powietrzem, ale „nasiąknąć” modlitwą babci, która klęka przed dużym obrazem Matki Bożej zawieszonym nad łóżkiem i codziennie szepcze Różaniec. To także czas spędzony z dziadkiem przy pracy w polu. Zaobserwować można wówczas, że dziadek kreśli znak krzyża i błogosławi dojrzałe łany zboża przed rozpoczęciem żniw. To także wyprawa w niedzielę do drewnianego wiejskiego kościoła, gdzie „pachnie Bogiem”. I czasem te dni spędzone u dziadków zostają w pamięci i w sercu, kiedy powróci się znów do codzienności w wielkich blokowiskach i hałasie pędzących samochodów. Bo był to czas, kiedy w ciszy, radości i pracy obecny był Jezus. Wszystkim Czytelnikom życzymy udanych wakacji i odpoczynku i dedykujemy pielgrzymkową piosenkę:
„Jezus! Jezus! Jezus o poranku, Jezus i w południe!
Jezus! Jezus! Jezus, gdy zapada zmrok!
Wędruj z Nim! Wędruj z Nim! Wędruj o poranku, wędruj i w południe!
Wędruj z Nim! Wędruj z Nim! Wędruj, gdy zapada zmrok!”.

ks. Szymon Mucha
redaktor naczelny „Różańca”
Różaniec czerwiec

Różaniec nr 06/799 2019

Różaniec czerwiec

Drodzy Czytelnicy!

Coraz częściej otrzymuję od znajomych SMS-y: „Proszę o modlitwę w intencji chorej żony… za dziecko, które walczy o życie…”. Słyszę też piękne świadectwa: „Operacja się udała. Wracam do zdrowia. Już jest dobrze… Dziękuję Bogu i wiem, że wiele osób się za mnie modliło”. I dochodzę do wniosku, że modlitwa jest jedną wielką wspólną płaszczyzną miłości. Przypomnijmy sobie miliony ludzi na całym świecie zjednoczonych w modlitwie, kiedy św. Jan Paweł II odchodził do domu Ojca. Wówczas nawet w mediach ucichły spory polityczne.

Wielcy tego świata szukają wspólnej płaszczyzny dialogu między zwaśnionymi narodami, by zapobiec wybuchowi wojny. Politycy szukają wspólnej płaszczyzny, aby zaspokoić potrzeby różnych grup społecznych i zawodowych. Niestety, coraz trudniej ją znaleźć w kalejdoskopie poglądów na ten sam temat.

W Kościele mamy wiele wspólnot o różnych charyzmatach i apostolskich działaniach, ale wszyscy odnajdujemy się we wspólnej płaszczyźnie miłości, jaką stanowi modlitwa, która jest siłą jedności w Kościele.

Jako członkowie Stowarzyszenia Żywy Różaniec włączamy się w Krucjatę Jednej Intencji zapoczątkowaną przez Sekretariat Fatimski: „By Maryja była bardziej znana i miłowana; by Jej wezwanie z Fatimy poznał i wypełnił świat”. Tysiące, miliony ludzi na całym świecie, wszyscy zjednoczeni na modlitwie mogą przyczynić się, by nadszedł triumf Niepokalanego Serca Maryi i nastał pokój na świecie, a tym samym mogą mieć udział w ocaleniu całych narodów. Będziemy się o to modlić podczas naszej wrześniowej pielgrzymki do Fatimy, na którą zapraszamy jako redakcja „Różańca” – jeszcze można do nas dołączyć.

Pamiętajmy też o słowach św. Jana Pawła II z Listu o Różańcu: „Rodzina, która modli się zjednoczona, zjednoczona pozostaje. Różaniec (…) jest modlitwą, która szczególnie sprzyja gromadzeniu się rodziny”. Dlatego modlitwa rodzinna, do której rodzice klękają razem z dziećmi, to niezastąpiona wspólna płaszczyzna miłości, która pozwoli przezwyciężyć niejeden kryzys i trudności, jakie przynosi codzienne życie.

Nie wiem, do której opcji politycznej jest Ci najbliżej, jakie masz poglądy; w tym przypadku nie ma to znaczenia. Zapraszam Cię do wspólnej płaszczyzny miłości. Zapraszam do modlitwy: tu możemy rozpocząć razem zmieniać na lepsze świat i samych siebie. Nie czynimy tego sami. Jest z nami Jezus, bo „Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18, 19-20).
Różaniec maj

Różaniec nr 05/798 2019

Różaniec maj

 Drodzy Czytelnicy!

Temat numeru majowego został zaczerpnięty z pieśni religijnej, której refren brzmi: „Zaufaj bez reszty Maryi, zaufaj Jej wielkiej miłości, zaufaj, a Ona twe troski jak matka zamieni w radości”. Przywołując je, wyobrażam sobie twarze ludzi w różnym wieku, którzy przybywają do sanktuarium w Wysokim Kole i klęcząc przed Wysokolską Królową Różańca Świętego, wpatrują się w pogodne oblicze Maryi – Madonny z różą. Ile w ich oczach i sercach nadziei, że Maryja wysłucha ich próśb o zdrowie, szczęśliwą operację, o uratowanie małżeństwa, o nawrócenie wnuków, o uwolnienie od nałogu.

Już od ponad trzech wieków maleńka kaplica „na piętrze” jest świadkiem bezgranicznego zaufania Maryi. Wierni odchodzą bowiem, nie pytając, kiedy Matka Boża spełni to, o co prosili. Nie usłyszeli przecież Jej słów: „Tak, przyjęłam do realizacji twoją prośbę”. Odchodzą pełni ufności, że Maryja – najlepsza Mama – wie, jak pomóc i jak zaradzić. Tak jak na weselu w Kanie Galilejskiej.

Przykład oddania się Maryi bez reszty dali nam wielcy święci i wielcy Polacy: św. Jan Paweł II swoim Totus Tuus, Prymas Hlond wiarą, że zwycięstwo przyjdzie i będzie to zwycięstwo Maryi, Stefan kard. Wyszyński, który wszystko postawił na Maryję i oddał Jej w niewolę miłości siebie i cały Naród Polski. Także król Jan Kazimierz, obierając Maryję na Królową Polski.

Dzisiaj coraz trudniej o człowieka, któremu można by zaufać. Przez różnego rodzaju afery i oszustwa, i to niekoniecznie w polityce, ale też w pracy, w sąsiedztwie, małżeństwie, rodzinie, wszyscy nawzajem się kontrolują i patrzą sobie na ręce. Dlatego od Maryi, którą Bóg obdarzył wielkimi przywilejami – te przywileje Kościół ogłasza jako dogmaty – uczymy się na nowo ufać i żyć nadzieją. Zachęcamy więc do nieustannego odkrywania macierzyńskiej obecności Maryi w Kościele i w życiu osobistym. Gromadźmy się na majówkach w kościołach, przy kapliczkach, w domach, przed Jej obrazami.

Zaufaj Maryi, „a Ona twe troski jak matka zamieni w radości”. Ja już to uczyniłem.

ks. Szymon Mucha
  redaktor naczelny  
Różaniec kwiecień

Różaniec nr 04/797 2019

Różaniec kwiecień

Drodzy Czytelnicy!

Podczas głoszonych rekolekcji wielkopostnych przewodniczyłem Mszy świętej. W czasie przeistoczenia, kiedy nastała cisza po wypowiedzeniu przeze mnie słów konsekracji, spod ambony dał się słyszeć mocny męski głos: „Pan mój i Bóg mój!”. Tylko ja się zdziwiłem, ponieważ inni wiedzieli, że ten mężczyzna zawsze w ten sposób reagował. Dla nich to było oczywiste. I tak było przez całe rekolekcje.

Nie wiem, jakie myśli przychodzą ci na myśl w tym niezwykłym momencie Najświętszej Ofiary, kiedy twoje oczy widzą biały kawałek chleba, a serce i rozum mówią, że to prawdziwe Ciało i autentyczna Krew Chrystusa. Może warto przypomnieć sobie znaną pieśń: „Wiarą ukorzyć trzeba zmysły i rozum swój, bo tu już nie ma chleba, to Bóg, to Jezus mój” i krzyknąć na cały kościół w zachwycie: „Pan mój i Bóg mój!” (J 20, 28). A my dzisiaj powtarzamy to Tomaszowe wyznanie wiary tak po cichutku, subtelnie, niekiedy tylko w myślach – w swoim domu, w kościele – aby nikomu się nie narazić. A zło dziś krzyczy. Ono się wyzbyło wstydu. I niejednokrotnie spotykamy się z sytuacjami, kiedy dosłownie kilka osób chce zagłuszyć swoimi zgubnymi poglądami tłum normalnie myślących.

Tomasz nie zważa na to, co pomyślą o nim inni apostołowie. On zawstydzony, chowając dłoń, by nie dotknąć ran Mistrza, głośno woła: „Pan mój i Bóg mój!”. W tej chwili najważniejsze jest dla niego, aby wypowiedzieć głośno to, co kryje się w jego sercu. I to powinno być dzisiaj najważniejsze dla nas, uczniów Chrystusa, aby wobec świata odważnie wyznawać wiarę w Jezusa – naszego Pana i Zbawiciela.

Zapraszamy Was, Kochani, do przysyłania Waszych świadectw. Napiszcie, co dla Was oznacza uczestnictwo w Żywym Różańcu? Co wnosi w Wasze życie przynależność do koła lub róży? Mam nadzieję, że Wasze deklaracje wiary pomogą niezdecydowanym włączyć się do naszej wspólnoty. „Odwagi! Ja zwyciężyłem świat!” (J 16, 33).

Do kwietniowego numeru dołączony został folder, w którym znajduje się formularz zgłoszenia do Wielkiej Nowenny Różańcowej. Możemy zgłosić się indywidualnie albo jako koło lub róża. Wystarczy wypełnić i odciąć deklarację, i wysłać ją na adres stowarzyszenia Żywy Różaniec. Pozostałą część z modlitwą i tematami nowenny zostawiamy dla siebie.

Drodzy Czytelnicy, Rodzino Różańcowa!

Odwagi! Nie lękajmy się odważnie wyznawać wiary w Chrystusa Zmartwychwstałego! On żyje! On jest obecny wciąż pośród nas, w swoim Kościele! On zaprasza niedowiarków i wątpiących, aby dotknęli Jego ran i zostali uzdrowieni! On napełnia nas mocą, abyśmy mogli każde zło zwyciężyć dobrem i miłością!

Z różańcem w ręku głośmy całemu światu, że prawdziwie zmartwychwstał Pan! Alleluja!
Błogosławionych, pełnych mocy i odwagi w wyznawaniu wiary Świąt Zmartwychwstania Pańskiego!

ks. Szymon Mucha, redaktor naczelny
wraz z Redakcją „Różańca” i siostrami loretankami
Różaniec marzec

Różaniec nr 03/796 2019

Różaniec marzec

Drodzy Czytelnicy!

Oddaj! To moje! – krzyczy dziecko, przytulając swojego ulubionego misia, z którym nie rozstaje się nigdy, nawet zasnąć nie może, kiedy go nie ma. Co to znaczy, że Kościół jest „mój”? Nie papieża, biskupa, księdza, ale właśnie „mój”? To trudne pytanie, biorąc pod uwagę, że wielu ludzi ochrzczonych twierdzi, że wierzy w Boga, ale zarazem odrzuca Kościół.

„Ten Kościół jest mój – pisze Anna Liberacka na portalu Stacja7.pl – właśnie taki poorany, pokancerowany, wymordowany i grzeszny. Zwłaszcza taki. To jest mój dom, to jest moje miejsce. To jest moja troska, moja radość i moja nadzieja. Choćby nie wiem co”. Ktoś inny dodaje: „Mój Kościół to ten, który kocham i w którym czuję się kochany, choć drogi tej miłości nie muszą być usłane różami”. A św. s. Faustyna w swoim Dzienniczku pisze: „O Kościele Boży, tyś najlepszą Matką, ty jeden umiesz wychowywać i dawać wzrost duszy. O, jak wielką mam miłość i cześć dla Kościoła, tej Matki najlepszej” (Dz. 197).

Żeby pokochać Kościół, trzeba poczuć się w tej wspólnocie jak u siebie, bo w „moim Kościele” jest miejsce dla wszystkich, którzy chcą się nawracać: dla ciebie i dla mnie. Nie jest to „biuro świadczące sakramentalne usługi”. To wspólnota moich braci i sióstr, którzy tak jak ja są dziećmi tego samego Ojca. Tak, to prawda, że mój Kościół nie jest jeszcze doskonały, ale do doskonałości zdąża, i to skutecznie, bo z Bożą pomocą.

Dzisiaj coraz częściej trzeba, jak to dziecko, wołać:

– To moje! To mój Kościół, nie pozwolę, abyś go obrażał i kpił z niego, bo to boli także mnie.

Prośba Chrystusa skierowana przed wiekami do Biedaczyny z Asyżu: „Franciszku, odbuduj mój Kościół”, staje się znów aktualna. To ty i ja swoją głęboką wiarą i świętym życiem mamy przyczyniać się do odbudowy Kościoła.
Różaniec luty

Różaniec nr 02/795 2019

Różaniec luty

Drodzy Czytelnicy!

Na jednym z blogów internetowych znalazłem takie słowa: „Wolność jest – po prostu. I nikt nie jest w stanie jej nikomu odebrać, tak jak nikt nie odbierze zwycięstwa Chrystusowi i Prawdzie! Wolność jest w nas! Wracajmy do Źródła, a szatan niech wraca do piekła”. Fragment ten przywołał w mojej pamięci wspomnienie katechezy sprzed kilkunastu lat, w czasie której rozmawiałem z uczniami liceum na temat wolności. Wielu z nich myliło pojęcia. Oni chcieli być po prostu niezależni od rodziców, nauczycieli, świata dorosłych. Mieli zamiar robić wszystko po swojemu, ale bez żadnej odpowiedzialności, a więc bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji swoich wyborów. To właśnie w tamtym czasie utarł się zwrot: „wychowanie bezstresowe”.

Dzisiaj możemy już mówić o całym pokoleniu ludzi wychowanych „bezstresowo”, mających własne kryterium wolności – wybieram to, co jest dobre dla mnie, nic więcej mnie nie obchodzi; liczę się tylko ja, ważne są wyłącznie moje wybory. I właśnie z tego powodu na łamach naszego miesięcznika podejmujemy temat wolności, przywołując słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki: „Wolność jest w nas”.

W ubiegłym roku padło wiele pięknych słów o odzyskanej przed 100 laty przez Polskę niepodległości. Także bł. ks. Jerzy powiedział wiele lat temu: „Gdyby większość Polaków w obecnej sytuacji wkroczyła na drogę prawdy, stalibyśmy się narodem wolnym już teraz”. A słowa te padły w czasie stanu wojennego i głębokiego PRL-u. Czy dziś jesteśmy rzeczywiście wolni, skoro słuchając nawet wielkich autorytetów naukowych, można mieć wątpliwość, co to właściwie jest PRAWDA? Po czyjej leży stronie? Kto ma na nią monopol? „Być wolnym – mówił bł. ks. Jerzy – to żyć zgodnie ze swym sumieniem”. Dlatego w tym numerze chcemy ukazać współczesne „bożki” wolności, które zamiast kształtować nasze sumienia, ranią i zabijają ich naturalną wrażliwość.

„Wolność jest w nas” – w Tobie i we mnie. „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” (Ga 5, 1). Trwajmy więc przy Nim. Idźmy za Nim, bo jest Drogą, Prawdą, Życiem, a na pewno nie pobłądzimy na drogach naszej wolności.
Różaniec styczeń

Różaniec nr 01/794 2019

Różaniec styczeń

Drodzy Czytelnicy!

Święty Ambroży, biskup i doktor Kościoła, żyjący w IV w., ten sam który wymógł na cesarzu Teodozjuszu odbycie publicznej pokuty za grzech wymordowania w 390 r. ponad 7 tysięcy Tesaloniczan, mówił: „Zacznijcie dzieło pokoju w sobie, byście sami napełnieni pokojem mogli nieść pokój innym”. A brat Roger Szütz, charyzmatyczny przeor wspólnoty z Taizé, w przesłaniu do młodych podkreślał z mocą: „Pokój na ziemi zaczyna się w nas samych”. Tyle bowiem wokół nas zła, na ile pozwolimy, i tyle może być dobra – ile sami uczynimy.

Tyle wciąż mówimy i piszemy o pokoju. Kolejni papieże wzywają przywódców mocarstw do zaprzestania prowadzenia wojen i do wytłumienia trwających konfliktów. Organizacje międzynarodowe apelują o zaprzestanie wyścigu zbrojeń. I co? Pomimo tych wszystkich wysiłków, starań, deklaracji, zapewnień nadal toczą się wojny i giną niewinni ludzie. Czy to oznacza, że już nic nie da się zrobić? Że jesteśmy skazani na ciągłe konflikty, nienawiść, przemoc, zabijanie? Nie możemy się poddawać! Pamiętajmy, że pokój jest darem Boga, który powinniśmy najpierw sami przyjąć, a potem zanieść go innym.

Zacznijmy więc od siebie. Wyciągnijmy dłoń do zgody do tych, którzy wyrządzili nam krzywdę. Bądźmy otwarci na przebaczenie wobec tych, którzy mimo naszej dobrej woli nie chcą z nami pojednania. Przestańmy „dolewać oliwy do ognia” tam, gdzie sytuacja staje się napięta i konflikt wisi na włosku. Potrzeba delikatności, uspokojenia nerwów i wyciszenia złych pragnień. To my mamy być pokojowymi mediatorami. Nie gódźmy się na zło, które widzimy. Reagujmy tu i teraz. Może dlatego świat jeszcze istnieje, bo Bóg znalazł na nim „dziesięciu sprawiedliwych”, którzy zachowując pokój w sercu, niosą przesłanie pokoju czynem i modlitwą.

Papież Benedykt XVI przed spotkaniem przywódców różnych religii modlących się o pokój w Asyżu prosił, aby ono „przyniosło promień światła, zdolny oświetlić umysły i serca wszystkich ludzi, aby uraza ustąpiła przed przebaczeniem, podział przed pojednaniem, nienawiść przed miłością, przemoc przed łagodnością, a na świecie by zapanował pokój”.

Pokój jest darem! Pokój jest możliwy! Pokój jest potrzebny światu! Nieśmy więc pokój tam, gdzie to tylko jest możliwe!

O pokój w naszych sercach, w naszych rodzinach i na całym świecie będziemy się modlić na początku Wielkiego Postu podczas pielgrzymki czytelników „Różańca” do Ziemi Świętej. Zapraszamy wszystkich do duchowego pielgrzymowania z nami w dniach 4-11 marca. Do 10 lutego można przysłać do Redakcji pocztą lub e-mailem intencje, które weźmiemy ze sobą, aby ogarnąć je modlitwą w codziennym różańcu. W tych intencjach będzie też sprawowana Msza święta w bazylice Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie.

ks. Szymon Mucha
redaktor naczelny

Szanowni Państwo, pragniemy poinformować, że stosujemy pliki cookies zgodnie z Polityką Cookies.
Korzystanie z tej witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. OK