Twój e-mail:Archiwum

Przeglądaj wg rocznika :

Różaniec grudzień

Różaniec nr 12/793 2018

Różaniec grudzień

Drodzy Czytelnicy!

Na lekcjach matematyki i fizyki najbardziej lubiłem rozwiązywać zadania. Wystarczyło znać konkretne wzory, odpowiednio je zastosować i wynik praktycznie zawsze był prawidłowy. I to cieszyło najbardziej. Może dlatego, odczytując drogę powołania, patrzyłem na wzór gorliwych kapłanów, których Bóg postawił na mojej drodze życia. W wielu sytuacjach życiowych odwołuję się do wzoru i przykładu moich kochanych rodziców i zawsze się to sprawdza. Grudniowy numer „Różańca” ukazuje najpiękniejszy wzór, jaki Bóg daje każdej rodzinie i każdemu z nas: to Józef, Maryja i Jezus – Święta Rodzina z Nazaretu. Taka była wola Boga, że nie znalazł godniejszego miejsca dla swojego Jedynego Syna, którego posłał na ziemię, jak rodzina Józefa i Maryi. W świecie, gdzie medialne są negatywne „wzory”, gdzie najlepiej, a zarazem najłatwiej pokazać patologie, dramaty, które rozgrywają się w niektórych rodzinach i małżeństwach, potrzebujemy wzoru – konkretnych życiowych historii ludzi szczęśliwych, kochających się, żyjących według wspaniałych i prawdziwych zasad opartych na wierze. Nie szukajmy gdzieś daleko. Na kartach Ewangelii mamy przepiękny przykład życia rodzinnego, wspaniałej wspólnoty małżeńskiej. Rodziny, która w pełni jest oddana Bogu, jest do Jego dyspozycji, jest przez Niego prowadzona. Choć nieoszczędzona przez ubóstwo betlejemskiej stajni, ucieczkę do Egiptu i wiele trosk codziennych, ale szczęśliwa i pełna miłości, bo tu obecny jest Jezus. Nie możemy wzoru Najświętszej Rodziny z Nazaretu naśladować dosłownie, ale przez wiarę i miłość możemy w naszych ludzkich rodzinach przygotowywać się do zadań, jakie nam Dobry Bóg wyznaczył.

Drodzy Czytelnicy „Różańca”! Cud narodzin Zbawiciela dokonał się w Świętej Rodzinie z Nazaretu. Ten cud powtarza się podczas każdej Mszy świętej, kiedy Wszechmocny Bóg staje się dla nas kawałkiem chleba. Z Aniołami oznajmującymi światu tę radosną nowinę uwielbiamy Boga za dar naszych rodzin, za wielką Rodzinę Różańcową w naszej Ojczyźnie, diecezji, parafii i prosimy: Rodzino z Nazaretu, broń naszych rodzin.

Jezusie, Maryjo, św. Józefie, brońcie!
Błogosławionych, pełnych pokoju świąt Narodzenia Pańskiego!

ks. Szymon Mucha, redakcja „Różańca” i siostry loretanki
Różaniec listopad

Różaniec nr 11/792 2018

Różaniec listopad

Drodzy Czytelnicy!

Tuż za bramą polskiego cmentarza u stóp Monte Cassino, pośrodku półkulistego tarasu, widnieje ogromny Krzyż, którym pośmiertnie odznaczono poległych polskich żołnierzy. Na krawędzi tarasu umieszczono wykuty półkoliście napis: „Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni jej służbie”.

Ile razy modlę się na tym miejscu, próbuję zrozumieć przesłanie tych słów. Zastanawiam się, co mam powiedzieć współczesnym Polakom żyjącym w niepodległym, wolnym kraju. Co powiedzieć tym, którzy nie pamiętają już stanu wojennego, czołgów i armatek wodnych na ulicach naszych miast, a o współczesnej drodze do wolności i niewoli komunistycznego systemu uczą się już z podręczników. Jak im przekazać, że niepodległość naszej Ojczyzny zawdzięczamy wierności, że ci żołnierze spod Monte Cassino, broniąc skrawka włoskiej ziemi, polegli wierni służbie Polsce, że takich miejsc na świecie jest bardzo dużo. One wszystkie przypominają o wierności, która prowadzi do niepodległości Ojczyzny.

Przygotowując ten wyjątkowy numer „Różańca”, z nadzieją w sercu odważyliśmy się nawiązać do słynnej łacińskiej sentencji Polonia semper fidelis – Polska zawsze wierna. Uznaliśmy za słuszne przypomnieć nam wszystkim, że „niepodległość” to dla nas słowo święte. Było tak zawsze, a zwłaszcza wtedy, gdy odczuwaliśmy brak wolności. Trzeba nam pamiętać o dwóch wymiarach niepodległości, które – jak uczy historia – są ze sobą głęboko związane. Obok niepodległości w sensie politycznym, istnieje też niepodległość ducha. Jest to wolność, do której wzywa nas Ewangelia Jezusa Chrystusa. I od stanu tej wewnętrznej wolności niejednokrotnie zależy powodzenie w staraniu się o wolność zewnętrzną i polityczną.

Mając w pamięci wierność bohaterów, którzy oddali życie w walce o niepodległość, świadomi naszej odpowiedzialności za przyszłość niepodległej Polski, za ks. Piotrem Skargą wołamy:
„Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje,
rządy kraju naszego sprawujące,
by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym
mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować”.

ks. Szymon Mucha
redaktor naczelny
Różaniec październik

Różaniec nr 10/791 2018

Różaniec październik

Drodzy Czytelnicy!

Wielu kapłanów narzeka dzisiaj, że róże się starzeją i trudno zachęcić młodsze osoby, aby zajęły miejsce tych, którzy odeszli do Pana. Bywa i tak. Ja jednak mam inny obraz.

W trakcie czerwcowej pielgrzymki do Włoch z Czytelnikami naszego miesięcznika był czas na rozmowy i przedstawienie siebie, a pochodziliśmy z różnych stron Polski. Wiele osób chwaliło się kolejnymi różami założonymi w parafiach. Mówiły o dużej aktywności wspólnot w życiu parafii. Dla mnie osobiście fenomenem jest fakt, że – jak się okazuje – w nowo powstających parafiach od razu zakładane są koła różańcowe, tworzące zazwyczaj jedną z pierwszych wspólnot. Tak to widziała sługa Boża Paulina Jaricot, skoro za jej życia we Francji było 2 miliony członków Żywego Różańca.

W breve papieża Grzegorza XVI zatwierdzającym Stowarzyszenie Żywego Różańca znajdziemy wyjaśnienie, że Różaniec „zwie się (…) Żywym, gdyż ci, którzy doń należą, są zastępowani, kiedy umierają, bądź kiedy zeń odejdą, bądź też gdy zamieszkają gdzie indziej”.

Tak dzieje się przez prawie dwa wieki istnienia róż różańcowych, natomiast fakt, że po 150 latach od śmierci naszej założycielki i Papieskie Dzieła Misyjne, i Żywy Różaniec jakby na nowo odkrywają jej charyzmat i powracają wciąż do niego poprzez wspólne dzieła, to też konkretny znak, że Żywy Różaniec nieustannie żyje.

Św. Jan Paweł II w Liście o różańcu zauważył, że „ta prosta modlitwa różańcowa pulsuje niejako życiem ludzkim” (nr 2). Dlatego numer październikowy jest ukazaniem modlitwy różańcowej jako wciąż żywej formy rozważania tajemnic życia Jezusa i Maryi, ale też nieustającego odnajdywania na nowo w każdym czasie i sytuacji swoich radości, cierpień, zwycięstw. To wszystko dlatego, że Jezus żyje w swoim Kościele, a Maryja jako dobra Matka troszczy się o swoje dzieci.

ks. Szymon Mucha
redaktor naczelny
Różaniec wrzesień

Różaniec nr 09/790 2018

Różaniec wrzesień

Drodzy Czytelnicy!

Kiedy papież Franciszek w niedzielę Chrztu Pańskiego udzielił sakramentu chrztu dzieciom pochodzącym z różnych stron świata, przypomniał rodzicom piękną zależność między językiem miłości a przekazywaniem wiary. „Gdy brakuje dialektu, gdy w domu nie mówi się między rodzicami językiem miłości, przekazywanie wiary nie jest łatwe, nie można tego zrobić” – powiedział.

Pamiętam z dzieciństwa moich sąsiadów, którzy zwracając się do siebie, często używali przekleństw. I to nie w złości czy zdenerwowaniu. To był ich dziwny, ale codzienny język. Nie rozumiałem tego, bo u mnie w domu nie słyszałem takich słów. Do dzisiaj brzmią w moich uszach słowa mamy czy taty, kiedy zwracali się do babci: „mamusiu”. Widzieliśmy z bratem, jak nasi rodzice przytulają się i dają sobie buziaka na pożegnanie czy powitanie. Tym samym językiem przemawiali do nas, mając dla nas czas na zabawę i na spacer, na przytulenie się i na poważną rozmowę. Nawet jeśli zasłużyliśmy na karę, to zawsze była wymierzona „z miłością”. Taki język kształtował w nas wiarę i miłość do Boga, który jest kochającym Ojcem, jak nasz kochany tato i kochana mama. Jestem też przekonany, że taki język pozwolił mi, kiedy dorastałem, odczytać głos powołania, który skierował do mnie Bóg.

Gary Chapman pośród języków pozwalających odczuć miłość wymienia dotyk, słowo, czas, pomoc i prezenty. To język, który jest ponadczasowy, niezależny od zmieniającej się mody i trendów, często lansowanych przez media. Dlatego też w tym numerze chcemy przypomnieć wagę i znaczenie języka miłości. Nie wyobrażam sobie, żeby kiedykolwiek on przestał istnieć w chrześcijańskich małżeństwach i rodzinach. Tam, gdzie nie mówi się w języku miłości, zazwyczaj wiara słabnie i zanika. Bo jakim językiem wyrazić Boga, który jest samą miłością?
Wakacyjny numer Różańca

Różaniec nr 07/789 2018

Wakacyjny numer Różańca

Drodzy Czytelnicy!

W ubiegłym roku po 33 latach nie mogłem pójść pieszo na Jasną Górę. Co roku, kiedy zbliżał się sierpień, było oczywiste, że szykuję się w drogę do Matki. Przyznam się szczerze, że sercem i duszą byłem przez te 10 dni z pielgrzymami (tyle idzie na Jasną Górę grupa 18 z Kozienic). Codzienny różaniec, Koronka do miłosierdzia Bożego i modlitwa w godzinie Apelu jasnogórskiego sprawiały, że czułem się duchowym pielgrzymem. A kiedy w dniu wejścia ktoś zadzwonił, by powiedzieć: „już jesteśmy i pamiętamy o tobie”, łzy popłynęły mi po policzkach. Dzisiaj dziękuję Bogu za to doświadczenie. Mogłem na własnej skórze się przekonać, że przeżywanie czegoś ważnego na inny sposób, niż by się chciało, też rodzi piękne owoce.

I wtedy pomyślałem o tych spośród naszych Czytelników, którzy ze względu na wiek czy zdrowie już nie pójdą do kościoła, tylko wysłuchają Mszy świętej przez radio. Wielu nie pobiegnie na majówkę czy różaniec, już nie wyruszy na pielgrzymi szlak, jak to przez lata bywało. Ale jak podpowiada temat numeru wakacyjnego, „nam nie wolno w miejscu stać”. Słowa tej pielgrzymkowej piosenki to ukazanie, że dziś moja Msza przy radiu, różaniec, litania odmówiona na szpitalnym łóżku, duchowe pielgrzymowanie – wszystko ma głęboki sens i przynosi piękne owoce. Na pielgrzymim szlaku do nieba nie wolno nam stać w miejscu. Świetnie to ujął papież Franciszek w homilii wygłoszonej podczas Mszy świętej, którą odprawił na placu Kennedy’ego w Genui. Mówił: „Chrześcijanin nie stoi w miejscu, ale jest w drodze: wraz z Panem ku innym. Ale chrześcijanin nie jest szybkobiegaczem puszczającym się pędem, czy zdobywcą, który musi przybyć wcześniej niż inni. Jest pielgrzymem, misjonarzem, jest «maratończykiem nadziei»: łagodnym, ale stanowczo podążającym; ufnym, a jednocześnie aktywnym; twórczym, ale pełnym szacunku; przedsiębiorczym i otwartym; pracowitym i solidarnym. W tym stylu przemierzajmy drogi świata!”.

Nie wiem, jakie masz plany na wakacyjne miesiące. Być może spędzisz ten czas z rodziną na wypoczynku i będziesz mógł dotknąć Bożego majestatu w pięknie gór, jezior czy morza. Na wsi lato to czas wytężonej pracy w polu, przy zbiorze owoców i warzyw i przy żniwach. Część z Was pozostanie w domu, a jeszcze inni, przykuci do szpitalnego łóżka, przez okno będą patrzeć na wschody i zachody słońca. Jako ludziom wiary „nam nie wolno w miejscu stać”. Bądźmy „maratończykami nadziei” i nieśmy ją tym, którzy może już dawno ją stracili.
Różaniec czerwiec

Różaniec nr 06/788 2018

Różaniec czerwiec

Drodzy Czytelnicy!

W prawie kanonicznym jedna z przeszkód do ważnego zawarcia małżeństwa to tzw. przeszkoda węzła małżeńskiego. Ci, którzy ważnie zawarli sakrament małżeństwa, są ze sobą związani i nie mogą powtórnie zawrzeć sakramentalnego małżeństwa.

Czasem na katechezach przedmałżeńskich zaciskałem mocno supeł na sznurku i prosiłem, aby go ktoś rozplątał, co okazywało się nie takie łatwe, jak by się mogło wydawać. Ilekroć jako kapłan na ślubie związuję stułą złączone ręce nowożeńców, chciałbym to zrobić tak mocno (jak ten supeł na sznurku), żeby żadna siła nie rozerwała tego, „co Bóg złączył”. Przypominają mi się słowa, które wypowiedział Jan Paweł II w Kielcach, kiedy mówił bardzo mocnym głosem o czwartym przykazaniu Dekalogu. Zaznaczył wtedy, że rodzina poprzez sakramentalne małżeństwo jest „wspólnotą najpełniejszą z punktu widzenia więzi międzyludzkiej” i że „nie ma więzi, która by ściślej wiązała osoby, niż więź małżeńska i rodzinna” (Kielce, 3 czerwca 1991r.).

Niestety, dzisiaj wiele czynników nie sprzyja trwałości tych więzów. Dlatego zamiast narzekać na współczesny świat, trzeba je po prostu zacząć pielęgnować. Jak? Nie mam gotowej recepty, choć spotkałem w literaturze fachowej wiele podpowiedzi. Ja osobiście dziękuję Bogu za moich rodziców, którzy mieli dla nas czas na rozmowy, wspólne posiłki i niedzielne spacery. Dziękuję za moich proboszczów, którzy czekali, aż wrócę ze szkoły, by razem zjeść obiad i porozmawiać. Za moich przyjaciół, kapłanów i świeckich, z którymi dzielę się tym, co przeżywam, co cieszy, co boli; wiem, że zawsze mogę na nich liczyć. Dziękuję za wychowanków, parafian, z którymi do tej pory przy różnych okazjach podtrzymujemy kontakty.

W tym roku duszpasterskim chcemy otwierać się na działanie Ducha Świętego. Św. Jan Paweł II pisał o Duchu ­Świętym, że jest „czystą «więzią miłości» pomiędzy Ojcem i Synem”. Warto więc w tej trosce o więzi rodzinne i małżeńskie uświadomić sobie, jak wielką pomoc otrzymujemy w sakramencie bierzmowania w postaci siedmiu darów Ducha Świętego. Prośmy o nie każdego dnia, tak jak przyzywaliśmy Jego mocy i obecności podczas ślubu.

„Przybądź, Duchu Święty (…) Obmyj, co nieświęte, oschłym wlej zachętę, ulecz serca ranę! Nagnij, co jest harde, rozgrzej serca twarde, prowadź zabłąkane”.
Różaniec maj

Różaniec nr 05/787 2018

Różaniec maj

Drodzy Czytelnicy!

Nie od dziś wiadomo, że gdzie dwóch Polaków, tam trzy różne opinie. Słysząc to, można się uśmiechnąć, ale rzeczywistość, w której żyjemy, już taka wesoła nie jest. Brak zgody w małżeństwie, rozpadające się rodziny, kłótnie wśród polityków, wyraźne podziały wśród Polaków, dotyczące spraw fundamentalnych; nawet we wspólnocie Kościoła – który założył Chrystus – wciąż nie ma jedności. I tak można by przywoływać wiele spraw, gdzie ten brak jedności się uwidacznia. Ale nie wystarczy go dostrzegać – chodzi o to, by szukać rozwiązania tych spraw, które nas dzielą.

Idźmy więc za wskazówką św. Jana Pawła II wyrażoną w „Tryptyku rzymskim”: „Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd. Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj, wiesz, że ono musi tu gdzieś być…”.

W tym numerze „Różańca” zapraszamy Was do odkrycia na nowo Źródła jedności, jakim jest Duch Święty. Papież Franciszek podczas Mszy świętej sprawowanej w katedrze obrządku łacińskiego w Stambule mówił: „Im bardziej pozwolimy się pokornie prowadzić Duchowi Pańskiemu na naszej drodze wiary i życia braterskiego, tym bardziej będziemy przezwyciężać nieporozumienia i spory, podziały i kontrowersje oraz staniemy się wiarygodnym znakiem jedności i pokoju, że nasz Pan zmartwychwstał, żyje” (homilia papieża Franciszka wygłoszona 29 listopada 2014 r.).

Pismo Święte, mówiąc o pierwszych chrześcijanach, podkreśla, że „jeden duch i jedno serce ożywiało wszystkich wierzących” (Dz 4, 32). Duch Święty, udzielając wierzącym swoich darów, uzdalnia nasze serca do jedności. W Bogu nie ma podziałów. Bóg jest doskonałą jednością Osób.

Jezuita o. Luis Alonso Schökel stwierdził kiedyś, że chrześcijanina można przyrównać do Namiotu Spotkania na pustyni. Nosząc w sobie Świętego Ducha, uświęcamy ten świat, który bez Boga staje się pustynią. A metropolita Ignatios z Syrii w 1968 r. powiedział: „Bez Ducha Świętego Bóg jest daleko, Chrystus pozostaje w przeszłości, Ewangelia pozostaje martwą literą, Kościół jest tylko organizacją, władza – dominacją, misja – propagandą, liturgia – niczym więcej, jak tylko wspomnieniem, życie chrześcijańskie – moralnością niewolnika. Ale w Duchu Świętym: kosmos jest zmartwychwstały i wzdycha w bólach rodzenia Królestwa, Zmartwychwstały Chrystus jest tutaj, Ewangelia jest mocą życia, Kościół ukazuje życie Trójcy, władza jest posługą wyzwalania, misja jest Pięćdziesiątnicą, liturgia – pamiątką i zapowiedzią, ludzkie działanie jest przebóstwione”. Znamienne to słowa.

Nie trać więc czasu. „Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj, wiesz, że ono musi tu gdzieś być..” – Źródło jedności. Odkryj je w sobie. Odkryj Dary Ducha Świętego, którymi zostałeś obdarowany podczas sakramentu bierzmowania, podczas sakramentu małżeństwa, kapłaństwa. Pozwól się poprowadzić Duchowi Świętemu, a doświadczysz wielkiego daru zgody, jedności i pokoju serca.
Różaniec kwiecień

Różaniec nr 04/786 2018

Różaniec kwiecień

Drodzy Czytelnicy!

Czy święci chodzą parami? Tak. Znamy święte bliźnięta: św. Scholastykę i św. Benedykta. Znamy św. Franciszka i św. Klarę, których – choć nie byli rodzeństwem – połączyło życie w ubóstwie i modlitwie, oddane Bogu. Znamy postacie Apostołów Słowian, Cyryla i Metodego, a także rodzeństwo z Fatimy Franciszka i Hiacyntę. Oczywiście pamiętamy o dwóch wielkich Apostołach, których uroczystość Kościół obchodzi w jednym dniu: św. Piotrze i św. Pawle. Przyznam, że ucieszyłem się, kiedy w tym samym dniu mogliśmy uczestniczyć w kanonizacji dwóch papieży – Jana XXIII i Jana Pawła II.

W kwietniowym numerze „Różańca” chcemy ukazać wspólną drogę do nieba, jaką pokonują małżonkowie złączeni świętym węzłem sakramentalnego małżeństwa. Św. Jan Paweł II po raz pierwszy wyniósł na ołtarze małżonków: Marię i Luigiego Beltrame Quattrocchich. Później Benedykt XVI ogłosił beatyfikację rodziców św. Teresy z Lisieux – Ludwika i Zelii Martin (kanonizowani przez papieża Franciszka). Do nieba nigdy nie idziemy osobno, choć każdy ma własną drogę świętości. Idziemy razem we wspólnocie Kościoła, wspólnocie rodziny, która jest kolebką świętości, we wspólnocie małżeńskiej.

Słynny francuski duszpasterz rodzin ks. Henri Caffarel w książce Znaki czasów – znaki łaski zwraca uwagę na to, że każda epoka miała swój typ świętości: w okresie narodzin Kościoła byli to męczennicy, potem eremici i ojcowie pustyni. Potem, gdy ci zaczęli żyć wspólnie, szkołami świętości stały się klasztory. W epoce renesansu świętość wypowiadała się w wielkim zapale misyjnym, potem przez zgromadzenia założone dla opiekowania się biednymi duchowo i fizycznie. „Czyż nie wolno sądzić, że wiek XX otwiera epokę świętych świeckich małżonków?” – pyta ks. Caffarel.

Przeżywając w naszych wspólnotach
parafialnych i różańcowych radość
ze Zmartwychwstania Chrystusa, przyjmijcie od nas
najserdeczniejsze życzenia:
Niech Wasze serca napełni pokój, który przynosi w darze
Zmartwychwstały Chrystus. Odwaga,
z jaką głosili prawdę o Zmartwychwstaniu Jezusa Apostołowie,
napełnieni Duchem Świętym,
niech Wam towarzyszy każdego dnia.
Niech będzie mocą do bycia w świecie świadkami nowej
ewangelizacji.
Chrystus Zmartwychwstał!
Zmartwychwstał prawdziwie!
Alleluja! Alleluja!

ks. Szymon Mucha, redaktor naczelny
Wraz z Redakcją „Różańca” i siostrami loretankami
Różaniec marzec

Różaniec nr 03/785 2018

Różaniec marzec

Drodzy Czytelnicy!

W tym roku podczas wizyty duszpasterskiej miałem wyjątkowo wiele okazji, aby zobaczyć uśmiechnięte i szczęśliwe rodziny, które oczekiwały narodzin dziecka. O dziwo, nie były to tylko młode małżeństwa, dla których ten cud miał się zdarzyć po raz pierwszy. Spotkałem szczęśliwych rodziców oczekujących drugiego i trzeciego dziecka. Jakże miła niespodzianka czekała mnie w domu, gdzie niedawno chrzciłem wnuczka: pradziadkowie powiedzieli mi, że młoda jeszcze babcia właśnie urodziła piąte dziecko, syna. Zdziwił mnie widok dziecięcego wózka w innym domu, gdzie najstarszy syn uczy się w pierwszej klasie technikum. Kiedy zobaczyłem jego mamę trzymającą dwutygodniowe niemowlę, zrozumiałem, że to najmłodszy braciszek, piąte dziecko.

Patrząc na te wszystkie rodziny – szczęśliwe, kochające się, kochające Boga – pomyślałem przez chwilę o tych biednych ubranych na czarno kobietach, protestujących przeciw życiu. Bo musimy pamiętać, że ta walka wciąż się toczy. Walka pomiędzy cywilizacją życia i cywilizacją śmierci. Jakże potrzeba wzmocnić rodziny, aby wciąż były w Polsce „kolebką życia”! Wsparcie rodziny to nie tylko rządowy projekt „500+”; to wsparcie rodziców i teściów, to troska szkoły i Kościoła o wychowanie kolejnego pokolenia Polaków. To nasza modlitwa o świętość rodzin. To wychowanie dojrzałych mężczyzn, którzy podejmą trud pięknego i odpowiedzialnego ojcostwa.

Kiedy dwa lata temu we Wrocławiu odbywały się święcenia kapłańskie, a następnego dnia miał iść ulicami „marsz dla życia”, ks. Aleksander Radecki, wieloletni ojciec duchowny, powiedział: „To, że w specjalnym marszu rodziny radośnie manifestują swoją obecność, świętują i przypominają swą niezastąpioną rolę, jest godne najwyższej pochwały. Dobrze, że chcą uświadomić społeczeństwu: «Bez nas nic nie zrobicie». To stąd biorą się księża, prezydenci, lekarze, nauczyciele… Mogliby nieść transparent: «Rodzina to kolebka powołania»”.

Współczesna młodzież już nie zna kolebki, która dawniej stała w każdym domu i czekała w gotowości, aby wykołysać kolejne dziecko przychodzące na świat. Najważniejsze jest jednak to, aby kolejne pokolenie Polaków doświadczyło piękna i radości rodziny. By każdy miał dom, w którym miłość jest codziennością, a poczucie bezpieczeństwa normą. Gdzie wiara umacnia i dodaje sił. Wówczas jest nadzieja, że rodzina wciąż będzie „kolebką życia”.

Trzeba nam wrócić do ślubów jasnogórskich i przypominać współczesnemu pokoleniu Polaków wciąż aktualne zobowiązanie: „Święta Boża Rodzicielko i Matko Dobrej Rady. Przyrzekamy Ci z oczyma utkwionymi w Żłóbek Betlejemski, że odtąd wszyscy staniemy na straży budzącego się życia. Walczyć będziemy w obronie każdego dziecięcia i każdej kołyski równie mężnie, jak ojcowie nasi walczyli o byt i wolność Narodu, płacąc obficie krwią własną. Gotowi jesteśmy raczej śmierć ponieść, ­aniżeli śmierć zadać bezbronnym. Dar życia uważać będziemy za największą łaskę Ojca Wszelkiego Życia i za najcenniejszy skarb Narodu. Królowo Polski, przyrzekamy!”. Dobrze, że w marcu Kościół stawia nam św. Józefa – Opiekuna Świętej Rodziny – jako potężnego patrona i orędownika. Jego przemożnej opiece zawierzamy ojców i matki, chrześcijańskie rodziny, aby stały zawsze na straży życia.


ks. Szymon Mucha
redaktor naczelny
Różaniec luty

Różaniec nr 02/784 2018

Różaniec luty

Drodzy Czytelnicy!

We wrześniu ubiegłego roku po raz drugi w życiu znalazłem się w Lourdes, choć tego w ogóle nie planowałem. Przypadek, ktoś powie. A ja wiem, że to Bóg wybrał czas i miejsce, abym znalazł się tam, gdzie Matka Boża przed 160 laty objawiła się Bernadetcie Soubirous, tym razem „chory wśród chorych”. Dzięki mojemu przyjacielowi ks. Grzegorzowi i życzliwości organizatorów I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Chorych mogłem przeżyć niezwykłe chwile pośród chorych i wolontariuszy z całej Polski. Zamieszkaliśmy w Accueil Notre-Dame – w tym samym miejscu, w którym podczas swojej pielgrzymki w 2004 r. zamieszkał św. Jan Paweł II: nie tylko jako zwierzchnik Kościoła, ale jako chory wśród chorych, niepełnosprawny wśród niepełnosprawnych.

W żadnym innym sanktuarium na świecie nie spotkałem tylu chorych w jednym miejscu. Procesja eucharystyczna to kilometrowy dywan utkany z ludzkiego bólu i cierpienia mężczyzn i kobiet, dzieci i ludzi młodych na wózkach prowadzonych przez wolontariuszy. Patrząc na ten ogrom ludzkiego cierpienia, pomyślałem: przecież oni mają prawo mieć pretensje do Boga, że ukarał ich tak strasznie. Nie, nic takiego nie nastąpiło. Oni szli za Jezusem niesionym w złocistej monstrancji i w ogromnej podziemnej bazylice czekali, aż kapłan podejdzie blisko i udzieli błogosławieństwa. Czekali, aż Jezus podejdzie tak blisko, aby dostrzec w ich oczach i sercach głęboką wiarę i duchową siłę. A wieczorem każdy z nich z różańcem w dłoni w procesji światła szedł lub jechał z nadzieją, że Maryja odmieni jego życie. Przyznam się, że wielkim przeżyciem było dla mnie zanurzenie w basenach, w wodzie wypływającej ze źródła, które wytrysnęło podczas objawień. I znów refleksja: ileż cudów przez wieki dokonało się w tym miejscu! To wyjątkowy dar dotknąć miejsca, które uświęciła swoją obecnością sama Maryja. Dlatego Msza święta w massabielskiej grocie, sprawowana pod przewodnictwem ks. Arkadiusza Zawistowskiego – krajowego duszpasterza służby zdrowia – była wyjątkowa i niepowtarzalna.

I choć nikt z pielgrzymów nie został widocznie uzdrowiony, nie zostawił swojego wózka, swoich kul, to wyjeżdżaliśmy wszyscy duchowo umocnieni i dotknięci łaską uzdrowienia serca i duszy. Dla wielu cierpienie i choroba nabrały sensu. Mnie spotkanie oko w oko z ludzkim cierpieniem przyniosło wewnętrzną radość i pokój. Nie wiem, jak potoczy się moje życie, przecież będę coraz starszy. Nie wiem, kiedy i jak wielkie cierpienie mnie spotka – może już wkrótce. Wiem, że nie jestem i nie będę sam, że Jezus, któremu ufam, będzie przy mnie i poniesie ze mną ten krzyż. I wiem, jak dobrze być przez cały czas w ramionach kochającej Matki, która daje mi różaniec. To modlitwa na każdy czas: zdrowia i choroby, radości i smutku, sukcesów i porażek.

Na koniec dedykuję wszystkim słowa św. Jana Pawła II, które powiedział do chorych ze Stowarzyszenia Papieża Jana XXIII zgromadzonych przed Grotą Lourdes w Ogrodach Watykańskich. Postawił im pytanie i zarysował odpowiedź: „Nie cierpieliście ani nie cierpicie na próżno: ból przynosi wam dojrzałość w duchu, oczyszcza wasze serca, daje wam realny sens świata i życia, wzbogaca was w dobroć, cierpliwość, wielkoduszność (…). Umiejcie dlatego nadawać chrześcijańską wartość waszemu cierpieniu, umiejcie uświęcać swój ból, ze stałą i wielkoduszną ufnością w Tym, który pociesza i daje moc” (21 maja 1979 r.).
Różaniec styczeń

Różaniec nr 01/783 2018

Różaniec styczeń

Drodzy Czytelnicy!

Na zakończenie Światowych Dni Młodych w Krakowie papież Franciszek spotkał się z wolontariuszami. Szybko zrezygnował z przygotowanego wcześniej przemówienia i po hiszpańsku powiedział im, że pierwszy warunek, aby być nadzieją, to pamiętać. „Rozmawiaj z rodzicami, z osobami starszymi, ale zwłaszcza rozmawiaj z dziadkami” – nauczał papież. I dodał: „Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci”.

Przywołuję w pamięci obraz mojego dziadka Franciszka, który opiekował się mną w dzieciństwie, kiedy rodzice ciężko pracowali. Moją kochaną babcię Rozalię, która kiedy oznajmiłem jej, że idę do seminarium, ze łzami w oczach powiedziała: „Dziecko, będę się za ciebie modliła, abyś został dobrym księdzem. Czasem dam ci z emerytury parę złotych. Pamiętaj ­tylko, abyś nie przyniósł nam wstydu”. I kiedy jako już neoprezbiter odprawiałem pogrzeb, ze wzruszeniem zauważyłem mój obrazek prymicyjny, który ktoś włożył w zastygłe ręce spoczywającej w trumnie babci. Dziś Bóg dał mi łaskę troszczenia się na co dzień o mojego Kochanego Seniora, który był przede mną proboszczem i jest w tej parafii trzydzieści lat. Patrzę na jego kapłaństwo, gorliwość, modlitwę i ciągle tego kapłaństwa od niego się uczę.

Św. Jan Paweł II w liście do osób starszych tak pisał: „Ludzie starzy pomagają nam mądrzej patrzeć na ziemskie wydarzenia, ponieważ dzięki życiowym doświadczeniom zyskali wiedzę i dojrzałość. Są strażnikami pamięci zbiorowej, a więc mają szczególny tytuł, aby być wyrazicielami wspólnych ideałów i wartości, które są podstawą i regułą życia społecznego. Wykluczyć ich ze społeczeństwa znaczy w imię nowoczesności pozbawionej pamięci odrzucić przeszłość, w której zakorzeniona jest teraźniejszość”.

Popatrzmy, jakie ważne zadanie na nas spoczywa – myślę o wielu naszych Czytelnikach, którzy zaliczają się do „młodzieży 50+”. W jakże wielu rodzinach wnuki poznają podstawy wiary dzięki dziadkom! Kto jak nie dziadkowie modli się za już dorosłe dzieci, które mają już swoje rodziny? Kto modli się za wnuki, które nieraz gubią się na drogach wiary?

Wykorzystajcie, Kochani, okazję, aby styczniowy numer „Różańca” położyć gdzieś w zasięgu młodych – na biurku, gdzie wnuczek odrabia lekcje, pośród gazet, które przeglądają dorosłe dzieci, odpoczywając w fotelu po pracy. Może „przypadkiem”, czytając o roli osób starszych, dziadków, przyjdzie im do głowy myśl, aby podziękować Bogu za wielki skarb i na nowo ożywić piękne relacje ze swoimi dziadkami i starszymi rodzicami. To właśnie w styczniu przeżywamy Dzień Babci i Dzień Dziadka.

Szanowni Państwo, pragniemy poinformować, że stosujemy pliki cookies zgodnie z Polityką Cookies.
Korzystanie z tej witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. OK