Twój e-mail:Archiwum

Przeglądaj wg rocznika :

Rożaniec grudzień

Różaniec nr 12/714 2011

Rożaniec grudzień

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus

Drodzy Czytelnicy,

Boże Narodzenie przerodziło się w wielki, skomercjalizowany jarmark – pisze ks. Wojciech Przybylski, wprowadzając nas w temat świątecznego numeru «Różańca». – Została pobożna oprawa o posmaku kiczu oraz bieganina. Czy za tym wszystkim kryje się jeszcze coś głębszego?”. Odpowiedzią na to pytanie są rozmowy i świadectwa ukazujące nasze „polskie Betlejem”. Znany z serialu „Plebania” aktor Dariusz Kowalski i jego żona dzielą się przeżywaniem Adwentu jako radosnego czasu oczekiwania. Dzięki lekturze możemy odwiedzić miejsca narodzin Boga – więzienie oraz świetlicę i dom opieki prowadzone przez siostry loretanki. „Bo ostatecznie – jak czytamy w jednym z artykułów – decyzja o tym, gdzie i kiedy narodzi się Bóg, zawsze zależy od nas samych”. Musimy pamiętać, że Bóg jest pośród nas nie tylko w Boże Narodzenie. Niech świadectwa tych, którzy Go spotkali i rozpoznali, uwrażliwiają nas na Jego obecność, by Przychodzący nie przeszedł niezauważony.
„Polskie Betlejem” to uroczysta wieczerza wigilijna, łamanie się poświęconym opłatkiem, śpiewanie kolęd i wolne miejsce przy stole. To Bóg, który rodzi się w naszych sercach, gdy przyjmujemy Go w darze Eucharystii. To właśnie jest głębia świąt Bożego Narodzenia.

Redakcja
Różaniec listopad

Różaniec nr 11/713 2011

Różaniec listopad

Drodzy Czytelnicy,

Ojczyzna. To słowo, które budzi w nas podniosłe uczucia, zwłaszcza przy okazji świąt i rocznic historycznych. Ojczyzna – jak to wielokrotnie powtarzał bł. Jan Paweł II – jest naszą Matką. Czy tak właśnie o niej na co dzień myślimy? Czy modlimy się o jej pomyślność? Czy troszczymy się o jej rozwój nie tylko w słowach, ale i w czynach?
Listopad to miesiąc, w którym w sposób szczególny powinniśmy sobie przypomnieć o naszej Ojczyźnie i obowiązkach, jakie my, jej dzieci, mamy wobec niej. Zachęcamy gorąco do uważnego pochylenia się nad tekstami „Różańca” w tym miesiącu. Chcemy, aby były one zachętą do bardziej odpowiedzialnego przeżywania spraw i problemów naszej Ojczyzny i do modlitwy, której tak bardzo – zwłaszcza teraz – potrzebuje. Starajmy się, aby nasz patriotyzm nie ograniczał się do uczestniczenia w uroczystościach narodowych, ale żeby troska o Ojczyznę była ważnym elementem naszej codzienności.

Redakcja
Różaniec październik

Różaniec nr 10/712 2011

Różaniec październik

Drodzy Czytelnicy
Czy można cieszyć się z tego, że serca, czasu i pieniędzy nie posiadam tylko dla siebie, ale powinienem dzielić się nimi z innymi? Czy służba drugiemu człowiekowi może być dla mnie radością? Tak! Zdecydowanie tak!
Już św. Paweł pisał, że „więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”, a „radosnego dawcę miłuje Bóg”.
Na długie październikowe wieczory, oplecione codzienną modlitwą różańcową, proponujemy świadectwa osób, dla których pomaganie innym to przedziwna wymiana, „w której każdy ma szansę dostać coś dobrego i ważnego dla siebie”, a „dając niewiele, wiele otrzymuje”.
22 października obchodzimy po raz pierwszy wspomnienie bł. Jana Pawła II. Z tej okazji zachęcamy do przeczytania świadectwa ks. Konrada Krajewskiego – papieskiego ceremoniarza.
Rozmowa z Barbarą Rybińską, matką zamordowanego w Tunezji ks. Marka, odkrywa przed nami niezwykły klimat tego domu, w którym służba i radość – pomimo bólu – łączą się w jedno.
Pamiętajmy, że „o wielkości człowieka nie stanowi wcale to, co posiada – władza, godności, zaszczyty – ale gotowość do służby i otwartość na nią”. Życzymy owocnej lektury.
Redakcja
Różaniec wrzesień

Różaniec nr 09/711 2011

Różaniec wrzesień

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus

Drodzy Czytelnicy,
Powoli mija czas wakacyjnych wyjazdów, rodzinnych urlopów połączonych ze zwiedzaniem różnych miejsc. Wracamy do codziennych obowiązków, na nowo rozpoczynamy pracę. My także w redakcji, kończąc okres rekolekcyjno- -urlopowy, z nowym zapałem, w duchu odpowiedzialności i wielkiej troski o dobro każdego człowieka przystępujemy do przygotowywania kolejnych numerów pisma formacyjnego dla Was wszystkich, Kochani i Wierni Czytelnicy. Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński proponuje nam w tym miesiącu refleksję nad godnością pracy człowieka. W ABC Społecznej Krucjaty Miłości pisał: „Pracuj rzetelnie, bo z owoców Twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich”. Zastanówmy się wspólne, czym jest praca: przymusem, obowiązkiem czy przywilejem? Sięgamy do pism trzech wielkich Polaków: bł. Jana Pawła II, sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia i bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, by w nich znaleźć odpowiedzi na te pytania. Proponujemy również świadectwa osób wykonujących z pasją i radością swoje zawody. Pamiętajmy, że praca jest wielkim darem. Moźe nas uszlachetniać i uświęcać. Próbujmy więc modlić się pracą w miesiącu, w którym przypada 80. rocznica śmierci Założyciela „Różańca”, orędownika codziennej pracy i modlitwy.

Redakcja

Wakacyjny numer Różańca

Różaniec nr 07/709 2011

Wakacyjny numer Różańca

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus

Drodzy Czytelnicy

Wakacje to czas, w którym zmienia się rytm naszego życia z szybkiego i często nerwowego na wolniejszy, bardziej swobodny i spokojny. To czas odpoczynku i regeneracji sił po całym roku pracy, ale również czas, w którym mamy niepowtarzalną okazję, żeby zatrzymać się i podjąć refleksję nad naszym życiem. Mamy nadzieję, że właśnie ku takiej refleksji poprowadzi nas temat lipcowo-sierpniowego numeru „Różańca”, a jest nim dialog. W swoim codziennym życiu dużo rozmawiamy, wymieniamy się z innymi swoimi opiniami i poglądami na różne tematy, ale czy prowadzimy dialog? Czym jest dialog? Jak może wyglądać? Jak go nawiązać? Jakie problemy napotykamy, gdy chcemy go podjąć? Na te pytania odpowiadają i dzielą się swoimi doświadczeniami małżeństwa, kapłani, osoby świeckie. Poruszamy ponadto problem sekt i innych uzależnień, które w czasie wakacyjnym stają się szczególnie aktualne, a także przybliżamy mniej znane rysy postaci św. o. Maksymiliana Kolbego w związku z 70. rocznicą jego heroicznej śmierci. Życzymy owocnej lektury i udanego wypoczynku.

Redakcja

Różaniec czerwiec

Różaniec nr 06/708 2011

Różaniec czerwiec

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus

Drodzy Czytelnicy

Wszyscy jeszcze dobrze pamiętamy dzień 8 kwietnia 2005 r., kiedy rzesze ludzi z całego świata wypełniły plac św. Piotra w Rzymie, żeby pożegnać Jana Pawła II. Opłakiwaliśmy go wtedy jak dzieci, które straciły swojego ukochanego ojca. Minęło niewiele ponad sześć lat i tłumy wiernych znów zgromadziły się na tym samym placu wokół Jana Pawła II, lecz w jakże odmiennych nastrojach. Smutek tamtych dni przemienił się w radość, bo oto ten, który był ojcem nas wszystkich, został wyniesiony do chwały ołtarzy. Jakże pięknie i wzruszająco zabrzmiało w naszych uszach słowo – „zezwalam…”. W niedzielę, 1 maja 2011 r., w święto Miłosierdzia Bożego, papież Benedykt XVI uroczyście zezwolił na kult Jana Pawła II, ustanawiając jego wspomnienie na 22 października – datę inauguracji pontyfikatu. Przypomnijmy sobie, jak dzień jego beatyfikacji świętował Rzym, Polska i cały świat. Niech nasze serca jeszcze raz rozradują się tą piękną nowiną – Jan Paweł II jest błogosławiony.

Redakcja

Różaniec maj

Różaniec nr 05/707 2011

Różaniec maj

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus

Drodzy Czytelnicy,
Wielu z nas pamięta dzień, w którym cały świat usłyszał imię nowo wybranego papieża, Karola Wojtyły, kardynała z „dalekiego kraju”, który przybrał imię Jan Paweł II.

Pierwszego maja tego roku, w Święto Miłosierdzia Bożego, cały świat usłyszy z ust Ojca Świętego Benedykta XVI, że Jan Paweł II będzie mógł odtąd odbierać cześć jako błogosławiony. Chcemy w tym wyjątkowym numerze „Różańca” pokazać wielkie Miłości błogosławionego Papieża. Sam pisał o tym:
„Miłość mi wszystko wyjaśniła,
miłość wszystko rozwiązała –
dlatego uwielbiam tę Miłość,
gdziekolwiek by przebywała”.

Wybraliśmy tylko niektóre z wielu jego miłości: do modlitwy, do człowieka, do Kościoła i do Matki Bożej. Tym razem nie będą to artykuły naszych Autorów. Nie czując się na siłach mówić o tym, oddajemy głos Jemu samemu. Przemówi do nas dziś tak, jak w czasie pielgrzymek do Ojczyzny.

W tej doniosłej chwili nie możemy też zapomnieć o 30. rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia i jego niezłomnej przyjaźni z błogosławionym Papieżem Polakiem. Już dziś zapraszamy do sięgnięcia po numer czerwcowy, w którym zamieścimy obszerną relację z beatyfikacji oraz uroczystości dziękczynnych Polski i świata za wielki dar błogosławionego Jana Pawła II.

Redakcja

Różaniec kwiecień

Różaniec nr 04/706 2011

Różaniec kwiecień

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus

Drodzy Czytelnicy,
Prymas Tysiąclecia rozpoczyna ABC Społecznej Krucjaty Miłości od stwierdzenia: „Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata”. Jan Paweł II zaś, na którego beatyfikację z radością oczekujemy, nauczał, że „wszyscy ludzie mają równą godność, zasługują na taki sam szacunek i są podmiotem takich samych praw i obowiązków”. Należy się zatem szacunek dla godności człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boga. Wszyscy więc winniśmy go budzić w swoich środowiskach wobec rodziców, starszych, przełożonych, władz, pasterzy Kościoła, kaznodziejów, przewodników duchowych, tradycji, życia poczętego, a przede wszystkim wobec Pana Boga. W jaki sposób okazywać szacunek, który – jak określił Paweł VI – jest oznaką miłości? Czym jest szacunek dla sacrum i od kogo możemy się go uczyć? Na te i inne pytania szukamy odpowiedzi w bieżącym numerze. Niech zachętą do lektury będą słowa Jana Pawła II: „Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna”.

Redakcja

Różaniec marzec

Różaniec nr 03/705 2011

Różaniec marzec

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus

Drodzy Czytelnicy,
Gdy Szymon Piotr pyta Pana Jezusa, ile razy ma przebaczyć temu, kto wobec niego zawinił, otrzymuje odpowiedź, że aż 77 razy, a to w języku biblijnym oznacza – w nieskończoność. Przebaczenie jest istotą chrześcijaństwa i warunkiem przeżywania go w sposób prawdziwy i głęboki. To temat, który najczęściej pojawia się na kartach Ewangelii; Jezus przyszedł na świat, żeby objawić nam przebaczającą miłość Ojca i ukazać, że każde przebaczenie ma uzdrawiającą moc. Czy potrafię przebaczyć: najpierw sobie, a później innym ludziom? Czy staję w prawdzie wobec swojej słabości, która często wiedzie mnie do grzechu? Odpowiedzmy sobie na te pytania, pochylając się nad treścią marcowego numeru „Różańca”. Czas Wielkiego Postu to szczególna okazja, żeby podjąć refleksję na temat miejsca przebaczenia w życiu każdego z nas. Zwróćmy nasze serca ku przebaczającej miłości Boga, aby ona nas umocniła, uświęciła i uzdolniła do życia na miarę Ewangelii.
Redakcja

Różaniec luty

Różaniec nr 02/704 2011

Różaniec luty

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus

Drodzy Czytelnicy,
Choć z cierpieniem spotykamy się na co dzień, trudno się z nim oswoić i zaprzyjaźnić. Jednym ze sposobów, by sobie z nim poradzić, jest odkrycie, jaką ono ma dla nas wartość. Sama teologia, choćby najpiękniejsza, nie jest w stanie nas przekonać o sensie ludzkiego cierpienia. Pomocą mogą się okazać świadectwa osób, których dotknęło cierpienie. Można w nich zobaczyć, jak wielką miłością obdarzył Bóg tych, którzy razem z Nim dźwigają na co dzień krzyż. Szczególnie widoczne to jest w życiu św. Józefiny Bakhity, która po wielkich cierpieniach otrzymała łaskę wiary i mogła cieszyć się szczęściem powołania zakonnego.

Warto też odkryć moc sakramentu namaszczenia chorych, by nie kojarzyć go tylko z ostatnią posługą kapłana, ale z obecnością Jezusa Chrystusa przychodzącego z darem umocnienia i przebaczenia w czasie choroby. W dziale formacji różańcowej, oprócz stałego cyklu, chcemy pokazywać życie wspólnot Żywego Różańca w konkretnych parafiach.

Mamy nadzieję, że po lekturze tego numeru zrodzi się w sercach refleksja: jaką wartość ma dla mnie cierpienie? A może lżej będzie je przyjmować i znosić?

Redakcja

Różaniec styczeń

Różaniec nr 01/703 2011

Różaniec styczeń

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus

Drodzy Czytelnicy,

Pełni ufności, że kolejny rok będzie błogosławionym czasem jedności z Bogiem, chcemy pod opieką Niepokalanej Matki Dobrej Nadziei rozpocząć formację różańcową. Pochylając się nad Społeczną Krucjatą Miłości Prymasa Tysiąclecia, będziemy wspólnie zastanawiać się nad tym, co robić, by żyć w komunii z Bogiem i ludźmi.

Zaczynamy od SŁOWA, bo to Ono było na początku. Jest bardzo ważne, abyśmy dzisiaj, w dobie zalewającego nas potoku słów, potrafili wybierać z niego te właściwe. Pamiętajmy przede wszystkim o Słowie najważniejszym, które wypowiedział do nas Bóg w Osobie Jezusa Chrystusa.

Odpowiadając na apel Episkopatu Polski o realizację programu duszpasterskiego: Kościół domem i szkołą komunii, proponujemy na łamach „Różańca” nowy cykl o sakramentach świętych. Rozpoczynamy również cykl o ludziach, których życie jest świadectwem miłości Boga, działającej we współczesnym świecie i przemieniającej ludzkie serca.
Życzymy Wam, Drodzy Czytelnicy, aby nowy rok obfitował w Bożą łaskę i aby Wasza zażyłość z Panem pogłębiała się coraz bardziej i czyniła Was ludźmi szczęśliwymi, pełnymi pokoju i Bożej radości.

Redakcja


Szanowni Państwo, pragniemy poinformować, że stosujemy pliki cookies zgodnie z Polityką Cookies.
Korzystanie z tej witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. OK