Twój e-mail:Archiwum

Przeglądaj wg rocznika :

Różaniec grudzień

Różaniec nr 12/702 2010

Różaniec grudzień

Kochani Czytelnicy,

Jaki sekret kryją narodziny Jezusa, skoro Bóg zaangażował swoich aniołów, żeby oznajmić światu to, co działo się w Betlejem? „Dziecię się nam narodziło, Syn został nam dany”. Szał przedświątecznych zakupów, wymyślne prezenty mogą nam jedynie popsuć autentyczne przeżywanie narodzin Boga. Przyjdź raczej na roraty, przeżyj rekolekcje i spowiedź, by poczuć, jak się czeka na Ukochanego.

On na swoje urodziny nie zaprosił nas do stołu, na przyjęcie, ale do stajni. Może w szczególny sposób w tym roku doświadczą tego ci, którym woda zabrała wszystko, oprócz wiary i nadziei, bo Bóg przyszedł do nich przez ludzi dobrego serca. Pytasz: „Jak więc świętować?”. Po prostu: KOCHAĆ i tą miłością obdarzać innych; nie tylko od święta, ale każdego dnia. Niech będzie to także sekret Twojego serca, w którym rodzi się Bóg, ile razy przyjmujesz Go w Komunii świętej.

Załączamy też kartę Bożonarodzeniową z przesłaniem nadziei. Możesz ją wysłać do znanej Ci osoby, która przeżywa trudne dni i potrzebuje wsparcia i otuchy.

Redakcja

Różaniec listopad

Różaniec nr 11/701 2010

Różaniec listopad


Kochani Czytelnicy,

W pewnym opowiadaniu jest mowa o naradzie diabłów. Lucyfer chciał znaleźć najlepszy sposób, by jak najwięcej dusz trafiło do piekła. Zaproponowano, aby skłaniać ludzi do kwestionowania istnienia Boga i diabła oraz by wmawiać im, że jest jeszcze czas na zmianę życia, że wcale nie trzeba się spieszyć z nawróceniem i przyjmowaniem sakramentów. Ten sposób okazał się bardzo trafny. Bo choć Pan Jezus mówi: „Bądźcie gotowi, czuwajcie…”, my w pogoni za ułudą tego świata wcale nie spieszymy się z przygotowaniem do spotkania ze Zbawicielem w chwili śmierci. Wołanie: „Od nagłej i niespodziewanej śmierci wybaw nas, Panie”, nie zwalnia nas ze starania się o życie wieczne. Do tego jesteśmy powołani! Tę zasadniczą prawdę chrześcijańską chcemy na nowo wraz z Wami, drodzy Czytelnicy, zgłębić głównie poprzez przykłady śmierci osób, które już zakończyły swą pielgrzymkę do domu Ojca. Trudne doświadczenia narodowe przeżyte w tym roku szczególnie skłaniają do refleksji na tematy ostateczne. Obyśmy owocnie wykorzystali czas ziemskiego wędrowania razem z Maryją tu i teraz. Tego Wam i sobie z serca życzymy. Szczęść Boże!

Redakcja „Różańca”

Różaniec październik

Różaniec nr 10/700 2010

Różaniec październik


Kochani Czytelnicy,

W dobie szybkiego przepływu informacji wciąż potrzebne jest żywe świadectwo misjonarzy: kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich. Działalność Kościoła, który ze swej natury jest misyjny, możemy wspierać w różny sposób, choćby przez adopcję na odległość, zapewniając dzieciom w krajach misyjnych możliwość nauki w szkole. Możemy też włączyć się w Żywy Różaniec, który wyrósł z Dzieła Rozkrzewiania Wiary jako zaplecze modlitewne dla misji. Nie musimy więc jechać do Afryki, by stać się misjonarzami. Czasem trudniej jest świadczyć o Chrystusie wśród swoich, czego dowodem jest męczeństwo ks. Jerzego Popiełuszki. „Polska potrzebuje nowej ewangelizacji (…). Nie zapominajcie, że poganie są wśród nas” – mówił Jan Paweł II. Weź różaniec do rąk i poczuj się misjonarzem. W tym miesiącu mija 15 lat od wznowienia naszego pisma. Dziękujemy Panu Bogu za Jego prowadzenie i błogosławieństwo, a także tym, którzy wraz z nami tworzą „Różaniec”: Autorom, Współpracownikom i Czytelnikom. Zawierzamy Was, Kochani, Pani Loretańskiej i bł. ks. Ignacemu. Szczęść Boże!

Redakcja „Różańca”

Różaniec wrzesień

Różaniec nr 09/699 2010

Różaniec wrzesień


Kochani Czytelnicy,

Nie potrzebujemy księży, nie potrzebujemy Kościoła! – próbuje nam wmówić dzisiejszy świat. Jak zauważył Ojciec Święty Benedykt XVI, nowy blask kapłaństwa nie podoba się „nieprzyjacielowi” – „on wolałby, aby ono zniknęło, aby (…) Bóg wyrzucony został z tego świata”. Zadajmy więc sobie pytania: Czym byłoby chrześcijaństwo bez kapłanów? Czy bez ich posługi i pomocy potrafilibyśmy sami się zatroszczyć o duchowe wzrastanie? Wakacje za nami! Wypoczęci, stajemy się bardziej wrażliwi na wydarzenia społeczne. Początek roku szkolnego sprzyja refleksji nad trudną pracą nauczycieli, zwłaszcza katechetów. Wspierajmy ich dobrym słowem oraz modlitwą. We wrześniu przypada także rocznica wybuchu II wojny światowej. Przypomina nam ona o potrzebie ciągłej troski o dobro naszej Ojczyzny. Za wstawiennictwem bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, którego liturgiczne wspomnienie przypada 7 września, prośmy o potrzebne łaski dla wszystkich Polaków, głównie tych, którzy stale zmagają się ze skutkami powodzi.

Redakcja „Różańca”

Wakacyjny numer Różańca

Różaniec nr 07/697 2010

Wakacyjny numer Różańca

Kochani Czytelnicy,
Mamy kolejnego orędownika w niebie! Męczennika za wiarę, „nieustraszonego obrońcę prawdy, sprawiedliwości, wolności i godności człowieka” (Jan Paweł II). Ks. Jerzy Popiełuszko – bo o nim mowa – został ogłoszony błogosławionym! Bogu niech będą dzięki! Nasze serca przepełnia wdzięczność wobec Ojca Świętego Benedykta XVI – za decyzję o beatyfikacji, oraz Mamy Marianny Popiełuszko – dzięki której możemy się cieszyć tak wspaniałym Kapłanem, świadkiem Bożej miłości i przyjacielem człowieka.
W kontekście beatyfikacji Męczennika naszych czasów godnie uczcijmy rocznice wielkich wydarzeń w dziejach naszej Ojczyzny: 400-lecie zwycięstwa pod Grunwaldem oraz  90-lecie Cudu nad Wisłą. A słowa i świadectwo bł. ks. Jerzego niech nam towarzyszą szczególnie podczas tych wakacji: na pielgrzymim szlaku – np. do Pani Jasnogórskiej, do grobu św. Jakuba – czy choćby w duchowej łączności modlitewnej ze wszystkimi pielgrzymami. Nie zapominajmy o ofiarach powodzi – okażmy czynem swą solidarność z tymi, którzy cierpią z powodu dotkliwych strat. Błogosławiony Księże Jerzy, módl się za nami!
Redakcja „Różańca”

Różaniec czerwiec

Różaniec nr 06/696 2010

Różaniec czerwiec

Kochani Czytelnicy,

Kiedy jakiś czas temu zastanawialiśmy się nad tematem czerwcowego numeru „Różańca”, nie spodziewaliśmy się, że życie dopisze do niego swój obszerny – jakże tragiczny i bolesny – artykuł. Katastrofa pod Smoleńskiem nie tylko dogłębnie poruszyła nas wszystkich, nie tylko pogrążyła w żałobie, ale też postawiła przed koniecznością rewizji własnego życia – prywatnego, rodzinnego, społecznego, politycznego… Tamte trudne kwietniowe dni były jak narodowe rekolekcje, z których powinniśmy wyjść gruntownie i trwale odmienieni – na lepsze. Odpowiedzmy sobie na pytania: Czy tak się dzieje? Czy nadal pamiętamy, zwłaszcza w modlitwie, o tych, którzy zginęli, i ich bliskich? Czy wspieramy ludzi, którzy uczciwie i ofiarnie pełnią służbę publiczną? W drodze do Katynia poniosło śmierć wielu księży. Kapłani poprzez swoją posługę pomagali nam przetrwać trudne dni żałoby – współcierpieli ze swoim ludem i jednocześnie nieśli mu umocnienie. Byli blisko jego spraw – jak kiedyś ks. Popiełuszko. Pamiętajmy o tym, szczególnie teraz, gdy przeżywać będziemy zakończenie Roku Kapłańskiego i beatyfikację sługi Bożego Księdza Jerzego.

Redakcja „Różańca”

Różaniec maj

Różaniec nr 05/695 2010

Różaniec maj

Kochani Czytelnicy,

W miesiącu, w którym nasze myśli biegną ku Maryi, Królowej Polski i naszej najlepszej Matce, m.in. podczas śpiewu Litanii loretańskiej na nabożeństwach majowych, pochylamy się wraz z Wami nad tematem powołania do odpowiedzialnego rodzicielstwa. Podejmujemy próbę odpowiedzi na pytania: Co naprawdę znaczy być ojcem i matką? Gdzie tkwi źródło odpowiedzialnego rodzicielstwa? W jaki sposób należy budować silne i ciepłe relacje w rodzinie? Jak tworzyć dom, do którego chętnie się wraca? Kiedy dzieci czują się naprawdę kochane? W czym tkwi siła rodziny?… Przyjmijmy sercem zachętę sługi Bożego Jana Pawła II: „Przeżywajmy intensywnie, drodzy bracia i siostry, te dni poświęcone Niebieskiej Matce Pana. Odmawiajmy, jeśli to możliwe każdego dnia, różaniec, zarówno indywidualnie, jak i we wspólnocie. Różaniec to modlitwa prosta, ale głęboka i bardzo skuteczna, także gdy prosimy o łaski dla rodzin, dla wspólnot i dla całego świata”. A tych Bożych łask świat teraz tak bardzo potrzebuje… Niech coraz głośniejsze wołanie o pomoc i modlitewne wsparcie, które w tym miesiącu wybrzmiewa na łamach „Różańca”, nie pozostawi nikogo z nas obojętnym.

Redakcja „Różańca”

Różaniec kwiecień

Różaniec nr 04/694 2010

Różaniec kwiecień

Kochani Czytelnicy,

Znajdź siebie w tłumie na Golgocie – taki temat proponujemy Wam do rozważenia w tym miesiącu. Zdrada Chrystusa, wierność na drodze krzyża, nawrócenie, kreowanie fałszywych obrazów Boga… to przykłady postaw ludzi wobec Jezusa. Kogo przypominamy bardziej – Piotra czy Judasza, faryzeuszy czy dobrego łotra? A może Marię Magdalenę lub Weronikę?… I co powinniśmy w sobie zmienić, by owocnie przeżyć nie tylko Wielki Tydzień, ale całe życie? Zawsze jest dla nas ratunek w Bożym Miłosierdziu…„Przez krzyż do chwały” – taką drogę przeszedł Jezus, a za Nim – Jego wierni naśladowcy. Wśród nich ks. Popiełuszko, wkrótce błogosławiony. W kwietniu mija 70 lat od sowieckiej zbrodni ludobójstwa dokonanej na polskich oficerach w Katyniu. Pamięć o ofiarach Katynia to nasz narodowy i religijny obowiązek. W odpowiedzi na Wasze prośby zamieszczamy Nowennę Pompejańską – skuteczne narzędzie pomocy, ofiarowane nam przez Królową Różańca.

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Wam, Kochani, głębokiej duchowej radości z tryumfu Zmartwychwstałego Pana. Niech spotkanie z Nim przemienia Waszą codzienność i promieniuje na innych.

Redakcja „Różańca”

Różaniec marzec

Różaniec nr 03/693 2010

Różaniec marzec

Kochani Czytelnicy,

W dobie nieustannej gonitwy narzucanej przez niekontrolowany nadmiar zajęć nawet Wielki Post może nam minąć w pośpiechu. Są jednak chwile, gdy podejmujemy refleksję, zwalniamy tempo. Ogromnym bólem przejęła nas tragedia na Haiti, w której ucierpiało ok. 3 mln ludzi. Ogarniamy ich modlitwą… Wymownym znakiem jest krzyż przed katedrą w Port-au-Prince, który mimo potężnego trzęsienia ziemi pozostał nienaruszony (zdjęcie na ostatniej stronie okładki). Czyż to nie znamienne, gdy ciągle trwa walka z krzyżem?
Okazji do zadumy nad losem człowieka i świata w tym miesiącu jest wiele: rekolekcje wielkopostne, nabożeństwa Drogi krzyżowej, Gorzkich żali… Cenną pomocą w dobrym ich przeżywaniu będą teksty o powołaniu do świętości, rachunku sumienia, dokonywaniu wyborów, mądrym dysponowaniu czasem. W sakramencie chrztu Bóg każdego z nas zaprosił do kroczenia drogą świętości. Niech ten czas wzmożonej pracy wewnętrznej wyda dojrzały owoc w codzienności. Z tą myślą oddajemy do Waszych rąk najnowszy numer „Różańca”. O to się także modlimy dla Was i Waszych bliskich, kształtujących swoje postawy religijno-moralne w szkole Maryi – Mistrzyni życia duchowego.
Redakcja „Różańca”

Różaniec luty

Różaniec nr 02/692 2010

Różaniec luty

Kochani Czytelnicy,
Ogromna liczba zgromadzeń zakonnych w Kościele jest niekwestionowana. Bóg tu, na ziemi, zleca im konkretne zadania: od czynnej, ciężkiej i trudnej pracy apostolskiej w szkołach, przedszkolach, szpitalach, na misjach czy w innych miejscach, po ukryte przed światem trwanie na modlitwie i pokucie, by przebłagać Boży gniew ciążący nad ludzkością. Bogactwu zakonnych charyzmatów poświęcamy najnowszy numer „Różańca” – z racji przypadającego 2 lutego Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. Oby rozpalił on nasze serca wdzięcznością za wszystkie osoby Bogu poświęcone, które są bezcennym skarbem w Kościele.
Pragniemy również z serca podziękować Wam, Drodzy Czytelnicy, za wszystkie nadesłane i przekazane życzenia świąteczne i noworoczne oraz wszelkie przejawy Waszej życzliwości wobec nas. Zapewniamy o naszej pamięci modlitewnej. Wyrazem naszej troski i wdzięczności jest Msza święta – odprawiana raz w miesiącu w kaplicy bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego we wszystkich Waszych intencjach oraz o radość wieczną dla tych Czytelników, którzy odeszli już do Pana.
Siostry Loretanki i redakcja „Różańca”

Różaniec styczeń

Różaniec nr 01/691 2010

Różaniec styczeń

Kochani Czytelnicy,
Jak wielki musi być ból wspólnoty, która traci pasterza! Gdy kapłan porzuca swe powołanie, dla wielu jest to ogromny szok, zgorszenie, a nawet przyczyna kryzysu wiary. Zwłaszcza gdy sytuacja zostanie nagłośniona przez media. Te same, które – z nieudolnie skrywaną satysfakcją – nieustannie donoszą o spadku liczby powołań kapłańskich i zakonnych, wieszcząc kryzys Kościoła. O tym właśnie traktuje najnowszy numer „Różańca”. Czy możemy mówić o kryzysie powołań? Gdzie leżą jego przyczyny? Jak można temu zaradzić? Odpowiedzi na te i innie pytania szukajcie w dziale „Temat numeru”. W tym roku co miesiąc będziemy dołączać konspekt spotkania kółka różańcowego z nadzieją na ułatwienie Waszego różańcowego apostolstwa.
U progu nowego – 2010 – roku życzymy, by był czasem doświadczania nieustannej opieki i miłości Tego, który sam jest Miłością. Niech Miłosierny i Dobry Ojciec ma Was zawsze w swojej opiece i bezpiecznie prowadzi po drogach życia. Niech Matka Boża Loretańska strzeże Was od wszelkich złych przygód, a serca napełni radością swej obecności. Oby ten rozpoczęty rok był dla Was dobry, owocny, obfitujący w Boże łaski!
Siostry Loretanki i redakcja „Różańca”


Szanowni Państwo, pragniemy poinformować, że stosujemy pliki cookies zgodnie z Polityką Cookies.
Korzystanie z tej witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. OK