Twój e-mail:Archiwum

Przeglądaj wg rocznika :

Różaniec grudzień

Różaniec nr 12/690 2009

Różaniec grudzień


Kochani Czytelnicy,

Gdy narodził się Chrystus, mała grota w miasteczku Betlejem stała się centrum wszechświata. Czy dociera do nas ogrom tej tajemnicy? Wszechmogący zniżył się do swego stworzenia, stając się płaczącym, bezradnym Dzieckiem. Dlaczego tylko nieliczni znaleźli w tę niezwykłą noc drogę do Betlejem? Dlaczego dla Zbawiciela zabrakło miejsca w gospodzie? Byli na szczęście i tacy, którzy rozpoznali Mesjasza. Czy chcemy znaleźć się wśród nich? Każdy z nas idzie do Betlejem swoją własną, niepowtarzalną drogą. A tym Betlejem jest chwila, gdy mówimy Bogu: „tak!”. Gdy uznajemy Jego władzę nad naszym życiem. Gdy w akcie zaufania przyjmujemy Jego niełatwą nieraz wolę lub podejmujemy wysiłek codziennego nawracania się. O tym właśnie traktują przygotowane przez nas teksty. Oby stały się one okazją do refleksji i „miejscem”, w którym nowo narodzony Jezus dotknie naszego życia.

W te pełne nadziei Święta życzymy Wam, Drodzy Czytelnicy, by radość z narodzenia Jezusa pomagała Wam ciągle na nowo odkrywać sens codziennych zmagań. Niech będzie źródłem siły, pokoju ducha i wewnętrznej stałości na Waszych osobistych drogach do Betlejem!

Siostry Loretanki i redakcja „Różańca”
Różaniec listopad

Różaniec nr 11/689 2009

Różaniec listopad


Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Kochani Czytelnicy,

Choć w wyznaniu wiary mówimy często: „Wierzę w ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny” – ale czy zastanawiamy się głębiej nad treścią tych słów? Owszem, śmierć kogoś bliskiego skłania do refleksji, do zadawania trudnych pytań… Ale czy nasze codzienne życie przenika świadomość celu, do którego zdążamy?
W najnowszym numerze „Różańca” podejmujemy próbę spojrzenia z różnej perspektywy na tematy: śmierci, przemijania, żałoby – by pokazać, że mają one swoją drugą stronę: zmartwychwstanie i bycie w wieczności z Bogiem.
Dziękujemy także Ojcu, który jest w niebie, za 100 lat naszego pisma. Nasz Rok Jubileuszowy dobiega końca – my zaś cieszymy się z uroczystości, które odbyły się 7 października pod przewodnictwem Prymasa Polski oraz kilkunastu Księży Biskupów, w tym Przewodniczącego Konferencji Episkopatu, abp. Józefa Michalika. Nasza radość jest tym większa, że – począwszy od tego roku – „Różaniec” oraz inne nasze czasopisma i książki będą drukowane przy użyciu nowych maszyn poligraficznych. Tym dziękczynieniem ogarniamy także Was, Waszą życzliwość i troskę o „Różaniec”, który jest naszym wspólnym dziełem i dobrem. Bogu niech będą dzięki!

Redakcja „Różańca”

Różaniec październik

Różaniec nr 10/688 2009

Różaniec październik


Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Kochani Czytelnicy,
Dwadzieścia pięć lat temu – w październiku 1984 r. – polska ziemia ponownie została zroszona męczeńską krwią. Ofiarą bestialskiej zbrodni, popełnionej z nienawiści do Chrystusa i Kościoła, stał się polski kapłan – ks. Jerzy Popiełuszko. Mimo usilnych starań nie udało się oprawcom zdyskredytować osoby ks. Jerzego. Niestety, nie zostały też do końca wyjaśnione kulisy tego zabójstwa – nieznane są osoby głównych mocodawców. Mimo to proces beatyfikacyjny tego odważnego kapłana zbliża się do końca, a w naszych sercach rośnie nadzieja, że wkrótce czcić będziemy go jako błogosławionego.
W październikowym „Różańcu” raz jeszcze przypominamy postać ks. Jerzego. Jaki był naprawdę – jako kapłan, człowiek, przyjaciel? Jak zapamiętały go osoby, które z nim się zetknęły?
W miesiącu różańcowym znajdziecie w naszym piśmie także liczne świadectwa i teksty m.in. o mocy modlitwy różańcowej, jakiej doświadczyli polscy zesłańcy w Kazachstanie, oraz wyjaśnienie, czym jest rozpoczęta w tym roku Wielka Nowenna Fatimska. Oby każdy czciciel Maryi gorliwie się w nią włączył!

Redakcja „Różańca”
Różaniec wrzesień

Różaniec nr 09/686 2009

Różaniec wrzesień


Kochani Czytelnicy!

Przyjdzie czas, gdy z obozów koncentracyjnych i więzień będziemy wydobywali prochy ludzi, którzy tam polegli i będziemy ich wynosili na ołtarze” – powiedział papież Pius XII, którego pontyfikat przypadł na trudne czasy II wojny światowej.
Na ołtarze wyniesionych zostało już wielu męczenników tamtego okresu. Wśród błogosławionych jest teściowa, która dobrowolnie oddała życie za swą brzemienną synową… O tej dzielnej kobiecie opowie nam w tym numerze „Różańca” jej prawnuczka.
Równie zbrodniczym totalitaryzmem, co hitlerowski faszyzm, był komunizm – system, który pogłębił rany zadane Polsce przez II wojnę i który ma na rękach krew polskich patriotów – dzielnych, bohaterskich, miłujących Ojczyznę. Przypominamy sylwetki dwóch z nich: rotmistrza Witolda Pileckiego oraz generała Augusta Fieldorfa „Nila”. Takich jak oni, zakatowanych w ubeckich kazamatach, było niestety więcej…
A czy nasze czasy – tak na pozór spokojne – nie kryją
w sobie niebezpieczeństw dla nas i naszej wiary? O tym dowiemy się z wywiadu z ks. abp. Józefem Michalikiem – Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Ksiądz Arcybiskup odpowie w nim też na pytanie, skąd płynie dziś największe zagrożenie dla Kościoła. Zapraszamy do lektury!

Redakcja „Różańca”
Wakacyjny numer Różańca

Różaniec nr 07/685 2009

Wakacyjny numer Różańca


Kochani Czytelnicy,

Bóg sam chce być naszym wyłącznym Panem. I słusznie, że nie chce się naszym sercem dzielić z szatanem.
bł. ks. Ignacy Kłopotowski

Bogu niech będą dzięki za nasze majowe pielgrzymkowe spotkanie w Loretto i za Was!
A teraz czas wakacji, który jest okazją do wypoczynku, ale też do nowego pielgrzymowania. Wszak tyle jest miejsc, gdzie można podążyć, by doświadczyć dobroci Boga!
Nie ma jednak wakacji od wierności Panu Bogu. Zły duch bowiem nigdy nie próżnuje, rzucając sidła na naiwnych, którzy wierzą, że karty odkryją im przyszłość, a amulety zapewnią szczęście. O niebezpieczeństwach związanych z zabobonami czy wróżbiarstwem opowiada w najnowszym „Różańcu” kapłan egzorcysta. Do tego przejmujące świadectwa osób, które przeszły przez duchowe piekło okultyzmu i chcą ostrzec innych przed drogą, która wygląda niewinnie i atrakcyjnie, a w rzeczywistości prowadzi do zguby.
Mamy też coś dla tych, którzy szukają pomysłu na wakacyjny wypoczynek, oraz – jak zawsze – wiele cennych treści duchowych i modlitewnych…

Redakcja „Różańca”
Różaniec czerwiec

Różaniec nr 06/684 2009

Różaniec czerwiec


Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Kochani Czytelnicy,

W Liście do Galatów św. Paweł stwierdza: „Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus”. Te słowa są świadectwem jego jedności ze Zbawicielem – Tym, który go wybrał i powołał; który z prześladowcy Kościoła uczynił gorliwego Apostoła i jeden z filarów chrześcijaństwa. I chociaż od narodzin Apostoła Narodów mija właśnie 2000 lat, to wciąż nas zadziwia aktualność tej postaci. Czym św. Paweł może zaimponować nam – ludziom XXI wieku? Odpowiedzi na to i inne pytania szukajcie w najnowszym „Różańcu”!

Św. Pawła wspominamy w liturgii tego samego dnia, co św. Piotra – 29 czerwca. Wstawiennictwu tych dwóch wielkich świętych polećmy szczególnie gorąco osobę Ojca Świętego, zwłaszcza w kontekście niedawnych gwałtownych, zajadłych i niesprawiedliwych ataków na jego osobę. Bo nawet takie wydarzenia jak wizyta papieża na miejscu tragicznego trzęsienia ziemi w Abruzji we Włoszech nie są zapewne w stanie zamknąć ust tym, którzy go krytykują. Są zbyt zaślepieni i za dużo w nich złej woli. Tym większe wyzwanie dla nas – wspierajmy więc następcę św. Piotra naszą codzienną modlitwą – by Pan dodawał mu sił i mocy Ducha w kierowaniu Kościołem. Módlmy się także za ofiary kataklizmów, zwłaszcza wspomnianego trzęsienia ziemi i pożaru w Kamieniu Pomorskim.

Redakcja „Różańca”

Rózaniec maj

Różaniec nr 05/683 2009

Rózaniec maj


Kochani Czytelnicy,

Matka, mama, mamusia… Tyle jest słów, które określają osobę najbliższą naszemu sercu. Tę, która dała nam życie i wychowała; która uczyła stawiać pierwsze kroki i była świadkiem pierwszych wypowiedzianych przez nas słów. To właśnie naszym Mamom poświęcamy i dedykujemy majowy numer „Różańca”. Świadectwo matki trzech kapłanów, wspomnienia 101-letniej mamy, która w czasie Powstania Warszawskiego patrzyła na śmierć swego syna… A do tego refleksje i krótkie wypowiedzi wielu osób o ich matkach. Anioł mojego życia, najbliższy przyjaciel, powiernik… Na pewno każdy z nas mógłby do tych wspomnień i świadectw dopisać swoje. Na ręce każdej Mamy składamy pocałunek naszej głębokiej czci i wdzięczności i z całego serca życzymy Wam, Drogie Mamy, nieustającej opieki największej z matek – Maryi.
Maj – to także czas, kiedy wiele dzieci przystępuje do Pierwszej Komunii świętej. Mamy nadzieję, że uwagi duszpasterza na temat stroju pierwszokomunijnego oraz obrzęd błogosławieństwa dziecka, idącego na swe pierwsze spotkanie z Chrystusem Eucharystycznym, pomogą Waszym dzieciom lub wnukom oraz całej rodzinie owocnie i radośnie przeżyć ten wielki dzień – milowy krok na drodze wiary.
Serdecznie zapraszamy do lektury!

Redakcja „Różańca”
Różaniec kwiecień

Różaniec nr 04/682 2009

Różaniec kwiecień


Kochani Czytelnicy,

Zło nigdy nie zwycięży dobra. Nie może być nawet tak złe, jak dobro jest dobre – pisał C. S. Lewis. Choć zło ciągle oplata nas sidłami obojętności, bylejakości i złudzeń, to jednak moc Prawdy i Dobra jest większa! I właśnie dlatego głównym tematem kwietniowego „Różańca” jest pytanie o autentyczność i głębię naszej wiary. Czym jest dla mnie wiara? Czy nie tworzę sobie iluzji, opartej na zewnętrznej religijności, za którą nie idzie nawrócenie serca? Są to pytania trudne, ale każdy, kto szczerze dąży do Boga, powinien co jakiś czas je sobie zadawać…
W ten święty czas życzymy Wam przemieniającego spotkania z Chrystusem Zmartwychwstałym. Niech radość i nadzieja, płynące z pustego grobu, będą silniejsze niż smutek, ciemność i zwątpienie. Niech przenikają serca i rozpalają je wiarą w zwycięstwo Dobra. Niech Ten, który pokonał śmierć, w Waszych sercach odnawia wszystko mocą swego Zmartwychwstania!

Siostry Loretanki
Redakcja „Różańca”

Różaniec marzec

Różaniec nr 03/681 2009

Różaniec marzec


Kochani Czytelnicy,

Któż z nas nie odczuł na sobie tajemnicy zła? Kto nie zetknął się z cierpieniem, niesprawiedliwością, bólem? Kto nie doznał zawstydzenia z powodu własnych upadków i zdziwienia, że mimo dobrych pragnień skłaniamy się ku złu, ulegamy mu i poddajemy się?… Skąd bierze się zło w świecie, w ludzkich sercach? Jak pogodzić tajemnicę zła z prawdą o nieskończonej mocy i dobroci Boga?
Ewangelia zawiera wiele opisów wypędzania przez Jezusa złego ducha z osób opętanych. Walka z szatanem to jeden z bardzo ważnych aspektów misji Jezusa. Szatan został pokonany przez śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.
To zwycięstwo oznacza wyrwanie ludzi spod władzy złego ducha i możliwość powrotu do Boga – oczyszczenia z grzechu najpierw przez sakrament chrztu, a później przez sakrament pokuty. Jednak działanie zła w świecie nie skończyło się. Duchowa walka trwa, a linia frontu biegnie przez środek ludzkiego serca.
Jak ustrzec się przed zasadzkami złego ducha? Jakie są jego rozliczne, zastawiane na nas, pułapki? Jaką broń przeciw szatanowi wkłada w nasze ręce Kościół? Tego wszystkiego dowiecie się z marcowego „Różańca”. Zapraszamy do lektury!

Redakcja „Różańca”
Różaniec luty

Różaniec nr 02/680 2009

Różaniec luty


Kochani Czytelnicy:

Zapewne niejednokrotnie, słysząc o klęskach, trudnościach, nieszczęściach, zadawaliśmy sobie pytania: Co na to Pan Bóg? Dlaczego pozwala na niesprawiedliwość? Jak pogodzić prawdę o nieskończenie dobrym, miłosiernym Bogu z tym wszystkim, o czym codziennie donoszą media i co spotykamy na każdym kroku?
Chcemy razem z Wami poszukać odpowiedzi na te pytania. A pomoże nam w tym o. prof. Jacek Salij, dominikanin. Zachęcamy do przeczytania pasjonującej rozmowy z nim! Zapraszamy także do zapoznania się ze świadectwami osób, które doświadczyły w swoim życiu działania i opieki Bożej Opatrzności.
Luty to także miesiąc, w którym obchodzimy Dzień Życia Konsekrowanego. Dlatego zapraszamy do zajrzenia za próg innego świata: klasztorów sióstr zakonnych – klauzurowych i czynnych. A naszym przewodnikiem będzie      ks. Krzysztof Pawlina, rektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie.
Zaś w ramach cyklu „Terapeuta radzi” – temat drażliwy: Pod jednym dachem z teściową. Co robić, gdy te relacje nie układają się właściwie? Co jest w takiej sytuacji ważniejsze: małżeństwo czy miłość do rodziców?
Zapraszamy do lektury!  

Redakcja „Różańca”
Różaniec styczeń

Różaniec nr 01/679 2009

Różaniec styczeń


Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Kochani Czytelnicy:

Jubileusz – to czas, który Pan Bóg nam daje, aby się zatrzymać, spojrzeć w przeszłość – aby owocniej działać w teraźniejszości i z nadzieją powierzać Bogu to, co ma nastąpić. Dziękujemy Panu Bogu za to, że 100 lat temu ukazał się pierwszy numer „Kółka Różańcowego”, którego „Różaniec” jest kontynuacją. Historia tego pisma – jak historia Polski – jest trudna i ciernista. Są w niej białe plamy – okresy, kiedy z różnych względów nie mogło się ono ukazywać.
Dziś też w wielu miejscach na świecie ludzie cierpią za wierność Chrystusowi. Prześladowania chrześcijan przybierają różną formę – od krwawych rzezi, po ucisk „w białych rękawiczkach” – bezwzględną dyskryminację osób wierzących, spychanie ich na margines życia publicznego i odbieranie prawa do wyznawania i demonstrowania wiary, przy jednoczesnym wspieraniu i promowaniu wszelkich patologii.
Można więc powiedzieć, że styczniowy „Różaniec” to jakby miniatura życia – radość przeplata się ze smutkiem, zwycięstwa z porażkami… Oby w nowym, 2009 roku więcej było w naszym życiu radości, zwycięstw i uśmiechu… a przede wszystkim niezłomnej nadziei i wiary, że to Chrystus jest jedynym Panem czasu i wieczności!

Redakcja Różańca

Szanowni Państwo, pragniemy poinformować, że stosujemy pliki cookies zgodnie z Polityką Cookies.
Korzystanie z tej witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. OK