Twój e-mail:Archiwum

Przeglądaj wg rocznika :

Różaniec grudzień

Różaniec nr 12/678 2008

Różaniec grudzień


Kochani Czytelnicy,

Pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczęliśmy nowy rok liturgiczny. Po raz kolejny będziemy przeżywać tajemnice naszego zbawienia – oczekiwanie na przyjście Zbawiciela oraz radość z Jego Narodzin.
Obserwując współczesny świat, ma się wrażenie, że… on na nikogo już nie czeka. My sami nie umiemy czekać. Stajemy się coraz bardziej niecierpliwi, zagonieni, rozproszeni. Coraz trudniej nam jasno i stanowczo trzymać się w życiu hierarchii wartości, gdzie to Bóg jest na pierwszym miejscu. Choć ciągle deklarujemy, że Pan Bóg, rodzina, miłość są dla nas najważniejsze, to nierzadko swoim postępowaniem zaprzeczamy tym deklaracjom. Sprzyja temu nawał informacji oraz wszędobylska i agresywna reklama. Na sklepowych wystawach pierwsze choinki pojawiają się już pod koniec października…
W grudniowym numerze „Różańca” zamiast teoretycznych artykułów proponujemy Wam krótkie opowiadania, które pomogą znaleźć odpowiedź na pytanie – co jest najważniejsze w czasie Adwentu i świąt Bożego Narodzenia. Lub może inaczej: KTO w tych świętach jest najważniejszy.

Redakcja
Różaniec listopad

Różaniec nr 11/677 2008

Różaniec listopad


Kochani Czytelnicy,

Dokładnie 90 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Po 123 latach zaborów wróciła na mapy Europy. Dla wielu odzyskanie wolności było prawdziwym cudem. Ciesząc się z tej rocznicy, nie sposób jednak nie postawić pewnych pytań. Co sprawiło, że Polacy przetrwali – jako Naród – ponad stuletnią niewolę? Czy wolność dana jest nam raz na zawsze? W jaki sposób mamy z niej korzystać, by jej ponownie nie utracić? Gdzie biegnie linia zagrożeń naszej niezawisłości oraz patriotyzmu?
Próbę odpowiedzi na te pytania znajdziecie w najnowszym numerze „Różańca”. Wolność dana i zadana to skarb, który trzeba chronić i który jest dziś zagrożony. Czasem zagrożenia te nie przyjmują formy agresji zbrojnej – ale przez to są jeszcze bardziej niebezpieczne. Zagrożeniem naszej wolności jest bowiem spustoszenie, które dokonuje się w sercach i umysłach przez podważanie i kwestionowanie patriotycznych postaw, przez wyśmiewanie w mediach tego, co polskie; co przypomina nam o naszych korzeniach. To, co powinno stanowić świętość, jest coraz częściej i coraz śmielej opluwane i wyśmiewane. Polacy przetrwali w niewoli 123 lata – bo Polska była obecna w ich sercach, w ich myśleniu, w ich postawach. Była nade wszystko obecna w polskich rodzinach. Także dziś rodziny powinny pielęgnować świadomość swych korzeni i być miejscem, gdzie poznaje się i uczy kochać dziedzictwo przeszłości oraz to wszystko, co stanowi polskość.
To właśnie chcemy przekazać, oddając do Waszych rąk listopadowy numer „Różańca”.

Redakcja
Różaniec październik

Różaniec nr 10/676 2008

Różaniec październik


Kochani Czytelnicy,

„W świecie istnieje tysiące miejsc, gdzie Matka Boża jest czczona. To nie rozprasza jej kultu, lecz przeciwnie, wskazuje na jego powszechność i wielkość” – powiedział ks. abp Henryk Hoser w czasie uroczystości koronacji figury Matki Bożej w Loretto 7 września 2008 r. To radosne dla wszystkich czcicieli Matki Bożej Loretańskiej wydarzenie świadczy o tym, że dzieło bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego nieustannie się rozwija. Przewodniczący uroczystościom koronacyjnym ksiądz Prymas kard. Józef Glemp apelował, aby w Loretto powstała nowa świątynia. Stwierdził, że jej wybudowanie jest obowiązkiem wszystkich, którym leży na sercu rozwój kultu Matki Najświętszej; tych, którzy nawiedzają Loretto i przez ręce Maryi otrzymują niezliczone łaski.
W numerze znajdziecie obszerną relację z tego dnia, a ponadto wiele zdjęć, świadectw oraz homilię ks. abp. Henryka Hosera. Z tej okazji „Różaniec” ma 8 stron więcej – abyśmy mogli jeszcze raz przeżyć tamte niezapomniane chwile.
W dziale „Rodzina Bogiem silna” chcemy wspólnie z Wami zastanowić się, jak rodzina powinna przygotować dzieci do życia w społeczeństwie. Szkołą tego wychowania są relacje z sąsiadami, rówieśnikami czy też zaangażowanie w życie parafii i lokalnych społeczności. Ponadto w „Różańcu” jak zwykle poruszające świadectwa, konferencja formacyjna, rozważanie na pierwszą sobotę miesiąca… A co jeszcze? Przekonajcie się! Serdecznie zapraszamy do lektury!

Redakcja
Różaniec wrzesień

Różaniec nr 09/675 2008

Różaniec wrzesień


Kochani Czytelnicy,

Wszyscy chyba zdajemy sobie sprawę, jak ważną rolę w życiu współczesnego człowieka odgrywają media. Są one dla nas niejednokrotnie źródłem wiedzy o świecie, narzędziem edukacji i rozrywki. Jednocześnie mają ogromny wpływ na ludzkie poglądy, przekonania i zachowania. Dostarczając informacji czy też wyrażając opinie w różnych kwestiach, podpowiadają (a nierzadko nawet decydują) nie tylko to, co myślą ludzie, ale też wręcz o czym myślą. Sprawy przemilczane w mediach nie mają szans zaistnieć na większą skalę w naszej świadomości.
Wynika stąd, że media jako wspaniałe narzędzie komunikacji mogą też stać się narzędziem manipulacji. Niestety, często sami jej ulegamy! W jaki sposób tego uniknąć? Otóż manipulacja jest możliwa tylko wtedy, gdy osoby manipulowane nie wiedzą o tym. A zatem poszerzanie wiedzy na temat mediów, ich działania i natury to jeden ze sposobów zachowania wolności i niepoddawania się dezorientującym działaniom.
Ponieważ trzecia niedziela września jest w Polsce obchodzona jako Dzień Środków Przekazu, wrześniowy numer „Różańca” poświęciliśmy właśnie tematyce mediów. Mamy nadzieję, że skłoni Was on do stałego pogłębiania swej wiedzy na temat mediów oraz uczenia siebie i innych, jak z nich korzystać, by były dla nas prawdziwymi narzędziami służącymi edukacji i informacji.

Redakcja
Wakacyjny numer Różańca

Różaniec nr 07/674 2008

Wakacyjny numer Różańca


Kochani Czytelnicy,

Nadszedł wreszcie czas, by… odpocząć. Lato i wakacje oczekiwane są nieraz przez nas z utęsknieniem przede wszystkim ze względu na wypoczynek. I słusznie. Odpoczynek nie jest bowiem luksusem, na który mogą sobie pozwolić nieliczni. Jest wręcz naszą powinnością, wynikającą z V przykazania Dekalogu, które pośrednio nakłada na nas obowiązek troski o nasze zdrowie i życie.
Jeśli jednak odpoczynek – to jaki? Człowiek wierzący nie ma wątpliwości, że powinien odpoczywać z Bogiem, a nigdy od Niego. Nie można też sprowadzić odpoczynku do całkowitego rozluźnienia obyczajów, do zupełnego lenistwa, do całodziennego siedzenia przed telewizorem. Po takim pseudoodpoczynku jest się jeszcze bardziej zmęczonym. A zatem: jeśli odpoczynek – to twórczy i dobry; taki, który scala rodzinne więzi, a nie naraża ich na szwank. O tym wszystkim piszemy w bieżącym numerze „Różańca” z nadzieją, że zamieszczone artykuły zainspirują Was do owocnego przeżycia wakacyjnego czasu. A co z tymi, których zwyczajnie nie stać na wakacyjny wyjazd? I dla nich mamy propozycję. Jaką? Aby się dowiedzieć, trzeba koniecznie otworzyć wakacyjny numer „Różańca” i zagłębić się w lekturze!

Redakcja
Różaniec czerwiec

Różaniec nr 06/672 2008

Różaniec czerwiec


Kochani Czytelnicy,

Numer „Różańca”, który oddajemy do Waszych rąk, ma dwa tematy przewodnie.
Pierwszy pozostaje w nurcie zagadnień związanych z małżeństwem i rodziną. Tym razem zastanawiamy się nad darem życia i jego przekazywaniem. Dziś robi się wszystko, aby tę sferę ludzkiego życia, którą Bóg stworzył jako piękną i świętą, spłycić i sprowadzić wyłącznie do wymiaru biologii. Ogromnym zagrożeniem jest tu mentalność antykoncepcyj-na oraz praktyki sprzeciwiające się godności człowieka – jak na przykład zapłodnienie in vitro. Na drugim biegunie znajdują się naturalne metody planowania rodziny oraz leczenia niepłodności, z rewelacyjną (a bardzo słabo znaną!) metodą naprotechnologii.
Drugim tematem, przewijającym się przez czerwcowy „Różaniec”, jest kult Najświętszego Serca Jezusa. Ponadto – jak co miesiąc – konferencja formacyjna, rozważanie pierwszo-sobotnie i nauczanie papieskie – tym razem teksty z pielgrzymki Benedykta XVI do USA. Do tego reportaż o niezwykłym ogrodzie różańcowym… A co jeszcze? Przekonajcie się!

Redakcja
Różaniec maj

Różaniec nr 05/671 2008

Różaniec maj


Kochani Czytelnicy,

„Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. To Chrystusowe błogosławieństwo może stanowić motto obecnego numeru „Różańca”. Znalazły się w nim bowiem artykuły poświęcone ludzkiej seksualności, a konkretnie przeżywaniu jej w małżeństwie. Dziś, gdy ta sfera ludzkiego życia jest tak bardzo poniewierana, trzeba na nowo uświadamiać sobie, że jest ona dana ludziom przez Boga i zamierzona jako piękna i święta. Trzeba o tym mówić, by neutralizować działanie tych, którzy usilnie lansują wypaczoną wizję ludzkiej seksualności, sprowadzając ją jedynie do źródła przyjemności bądź zysku, oraz wyśmiewają i deprecjonują takie wartości, jak czystość i wstydliwość. Wzorem czystości jest dla nas Ta, którą Bóg zachował od wszelkiego grzechu i którą czcimy jako Najczystszą Dziewicę – Maryja Niepokalana. Jest Ona także naszą najlepszą Matką i wzorem przeżywania macierzyństwa. Jej przeto zawierzmy nasze rodziny, młodzież, dzieci i nas samych – wierząc, że kto się ucieka pod Jej opiekę, nigdy się nie zawiedzie.
 
Redakcja „Różańca” 
Różaniec kwiecień

Różaniec nr 04/670 2008

Różaniec kwiecień


Kochani Czytelnicy,

Trwamy w radości Zmartwychwstania. Chrystus żyje, a śmierć nie ma nad Nim władzy! I choć ciągle doznajemy w swoim ciele skutków grzechu, choć mamy świadomość, że kiedyś umrzemy – to jednak powstanie z martwych Jezusa daje nam nadzieję, która jest mocniejsza niż śmierć. Niech to zmartwychwstanie Chrystusa stanie się przez wiarę i przez dokonujące się w naszych sercach zwycięstwo nad złem także naszym udziałem.
Kwiecień to miesiąc, na początku którego odżywają w nas wspomnienia dnia, w którym Jan Paweł II odchodził do domu Ojca. Dziś modlimy się o beatyfikację Papieża Polaka i wspominamy go sercem pełnym miłości. Ogarniamy modlitwą także jego następcę – Ojca Świętego Benedykta XVI – który już od trzech lat kieruje Kościołem. Prośmy Ducha Świętego, by napełnił obecnego Papieża swoim światłem, abyśmy jeszcze długo mogli słuchać jego nauczania – tak głębokiego, a jednocześnie przesyconego osobistym doświadczeniem wiary.
Chcemy także zachęcić Was do odwiedzania naszej strony internetowej – www.rozaniec.eu. Znajdziecie tam wiele materiałów formacyjnych, dotyczących modlitwy różańcowej, objawień maryjnych, duszpasterstwa rodzin… Można także zapisać się, by otrzymywać cotygodniowy biuletyn z rozważaniem niedzielnej Ewangelii oraz innymi informacjami.
Serdecznie zapraszamy do sięgnięcia po „Różaniec” – zarówno w wersji internetowej, jak i drukowanej!

Redakcja „Różańca” 
Różaniec marzec

Różaniec nr 03/669 2008

Różaniec marzec


Kochani Czytelnicy,

Wraz z Wami chcemy stanąć z Chrystusem na Golgocie, by razem przeżywać radość odnalezienia pustego grobu i spotkania ze Zmartwychwstałym Panem. Otwórzmy przed Nim swe serca, aby On, Ukrzyżowany i Zmartwychwstały odpowiedział na nasze najgłębsze oczekiwania, odsłaniając przed nami tajemnice swojej męki i śmierci krzyżowej. Niech każdy z nas, małżonkowie i osoby poświęcone Bogu, rodziny i żyjący samotnie, od Chrystusa uczy się tej Miłości, która daje i ofiarowuje samą siebie, aby ktoś inny mógł żyć. Prośmy, byśmy doświadczyli mocy Miłości, która jest potężniejsza niż śmierć.
Przeżywając święty czas Triduum Paschalnego oraz Wielkanocny Poranek, życzymy Wam, Kochani Czytelnicy, aby każde trudne i bolesne doświadczenie Waszego życia owocowało ufnością i zawierzeniem Bogu, a jego uwieńczeniem była radość zmartwychwstania. Niech Chrystus, który zwyciężył na drzewie krzyża i wyszedł żywy z grobu, przeniknie Wasze życie światłem swojej potęgi i napełni je radością płynącą z faktu, że On skruszył więzy śmierci!

Siostry Loretanki i redakcja „Różańca” 
Różaniec Luty

Różaniec nr 02/668 2008

Różaniec Luty


Kochani Czytelnicy,

„Ja jestem Niepokalane Poczęcie!”. Tymi słowami tajemnicza Postać przedstawiła się kilkunastoletniej dziewczynce, Bernardetcie Soubirous w niewielkiej miejscowości Lourdes, leżącej u podnóża francuskich Pirenejów. Mija dokładnie 150 lat od pierwszego objawienia. Lourdes jest znane wszystkim czcicielom Niepokalanej – znajduje się tam ogromne sanktuarium maryjne, w którym wierni przez wstawiennictwo Matki Bożej wypraszają liczne łaski.
W naszym piśmie nie mogło zabraknąć odniesienia do wydarzeń przy Grocie Massabielle – pisze o nich ks. Jarosław Kodzia w swoim artykule. Ponadto publikujemy poruszające świadectwo Zbigniewa Książka – współautora pierwszego od 700 lat polskiego oratorium maryjnego. Historia jego powstania jest naprawdę niezwykła!
Znaczną część najnowszego „Różańca” poświęcamy już tradycyjnie tematyce rodzinnej. Tym razem skupiamy się na budowaniu jedności między małżonkami, której źródłem powinna być zawsze łaska Boża, będąca owocem sakramentu małżeństwa. Tam, gdzie dwoje ludzi otwiera się na nią – jedność małżeńska i rodzinna staje się faktem, na przekór słabości człowieka i rozbijającego działania złego ducha.
W tym miejscu chcemy także serdecznie podziękować za wszelkie nadsyłane do nas listy i świadectwa. Są one dla nas ważne i cenne, choć nie wszystkie jesteśmy w stanie opublikować.

Redakcja „Różańca” 
Różaniec Styczeń

Różaniec nr 01/667 2008

Różaniec Styczeń


Kochani Czytelnicy,

Błogosławiony ks. Ignacy Kłopotowski zwykł mawiać: „Do tego czasu Bóg dopomógł, Bóg nadal pomoże”. Słowa te są zawsze aktualne, ale mocniej przemawiają do nas na przełomie starego i nowego roku.
Chcemy wejść w nowy rok 2008 okryci płaszczem Niepokalanej, bezpieczni w Jej Sercu, w duchu zawierzenia Panu Bogu siebie i wszystkich rodzin. To właśnie małżeństwo i rodzina będą nadal przewodnim tematem naszego pisma.
Pragniemy, by poruszane na naszych łamach tematy były uniwersalne – tak aby i młodsi, i starsi, a także osoby samotne znalazły coś dla siebie. Przede wszystkim zaś „Różaniec” ma nas formować w duchu naśladowania Maryi oraz być pomocą w apostolstwie, do którego wzywa nas Chrystus. Tam, gdzie nie dotrze kapłan, musicie docierać Wy, Drodzy Czytelnicy – przez słowo, dobry przykład, a czasem dyskretne podsunięcie pisma, aby w czyimś sercu Bóg zadziałał przez słowo drukowane.
Proponujemy Wam też nowe cykle, m.in: Terapeuta radzi, Świadkowie wiary, Naśladowanie Chrystusa. Konferencje formacyjne tym razem będą oparte na ośmiu błogosławieństwach, które nazywane są „Konstytucją Królestwa Bożego”.
Niech Maryja – Święta Boża Rodzicielka, której uroczystością rozpoczynamy nowy rok 2008 prowadzi Was i stale ochrania!
Serdeczną modlitwą i wielką życzliwością ogarniamy wszystkie osoby starsze – Dziadków i Babcie z racji Ich święta. Dziękujemy Wam za Waszą cierpliwość, dobroć oraz życiowe doświadczenie i mądrość, którą chcecie dzielić się z młodszymi. Oby Wasi bliscy umieli zawsze docenić to, co chcecie im przekazać i umieli z tego korzystać. Życzymy doświadczania miłości Waszych dzieci, wnuków, prawnuków… i wszystkich osób, które spotykacie na Waszych drogach. Potrzebujemy Waszej modlitwy, rady, oparcia. Dziękujemy za Was Panu Bogu i prosimy, aby Was wspierał i błogosławił na każdy dzień.

Redakcja „Różańca” 

Szanowni Państwo, pragniemy poinformować, że stosujemy pliki cookies zgodnie z Polityką Cookies.
Korzystanie z tej witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. OK